До України не пустили білоруського анархіста, який переховується від влади Лукашенка

Дата: 04 Листопада 2021
A+ A- Підписатися

До України не пустили білоруського активіста Артема Маркіна. Прикордонники відмовили йому у в’їзді попри те, що хлопець говорить, що ніколи не порушував українського законодавства.

Про це повідомляє Reform.by.

Фото: Reform.by

Маркін був змушений покинути Білорусь через, як він переконує, загрозу арешту. Хлопець є анархістом та на батьківщині був активістом ініціативи “Їжа замість бомб” – її члени роздають їжу бездомним. 2017 року його вже затримували білоруські силовики. 

У березні поточного року до квартири, яку Маркін винаймав разом із друзями-анархістами, прийшли правоохоронці. Усіх їх затримали та засудили за статтею про несанкціоноване пікетування – хлопцю дали 15 діб арешту. Вже на початку серпня цих же сусідів Маркіна затримали за кримінальною статтею за участь у протестах, а тому білорус вирішив тікати. Менше ніж за тиждень силовики прийшли вже за ним. 

Маркін переховувався у Грузії, звідки й мав прилетіти до України.

3 листопада в аеропорту “Бориспіль” білорусу вручили рішення про відмову в перетині кордону. Ухвалили його, як свідчить опублікований журналістами документ, на підставі рішення уповноваженого державного органу, однак якого саме у документі не уточнили.

2018 року Маркіна вислали через “загрозу національній безпеці” з Росії

“З документами у мене було усе гаразд — у плані ПЛР-тесту та страхування. На паспортному контролі у Києві прикордонник раптом запитав, чи мав я проблеми на території України. Проблем не було, ні до якої відповідальності я не притягувався, так йому й сказав. Він покликав колегу, вони забрали мій паспорт та сказали почекати. Потім мене відвели до кабінету начальниці зміни. Вона видала мені папірець щодо заборони в’їзду до України. Причину не пояснили, але мені здається, що начальниця була в курсі, але озвучувати мені не захотіла”, – розповів Маркін. 

Білорус повернувся до Батумі, де його зустріла поліція: 

“Паспорт одразу не віддали. Відвели теж до начальника зміни, він спитав, чому мене не впустили в Україну, поцікавився, чим мені загрожує Білорусь. Після цього мені вручили акт про повернення пасажира, віддали паспорт та відпустили без претензій”.

Маркін має намір звернутися до Служби безпеки України, аби отримати пояснення, бо з отриманих документів не зрозуміло навіть те, коли закінчиться термін заборони. 

“У мене в Україні є знайомі білоруси, які теж залишили країну через репресії. Вони знали, що я збираюся приїхати, навіть заздалегідь намагалися знайти мені якусь допомогу. Я планував легалізуватися в Україні, працювати та жити там. А в Грузії я не маю знайомих зовсім”, – говорить активіст. 

2018 року Маркіна вже вислали через “загрозу національній безпеці” з Росії. Хлопця тоді затримали у Тверській області, куди він приїхав на подію, присвячену, зокрема, аналізу молодіжних протестів 1968 року, два дні протримали за ґратами та відправили на батьківщину. 

Нагадаємо, що кількість політв’язнів у Білорусі сягнула вже понад 800 осіб. У списку є й українець Михайло Ференець. Він родом з Донецька, однак від 2012 року проживав у сусідній країні. Його звинуватили в участі в трьох протестних маршах, нанесенні протестних написів і зображень та вивішуванні БЧБ-стрічок у дворах Мінська.

Грубі порушення прав людини у сусідній Білорусі спровокували хвилю шукачів притулку. Водночас правозахисники вважають, що Україна недостатньо допомагає постраждалим від режиму Лукашенка.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter