До 12 років загрожує ще двом російським військовим, які погрозами розстрілу заганяли цивільних у підвал школи в Ягідному

Дата: 27 Січня 2023
A+ A- Підписатися

Заочно про підозру повідомили ще двом російським військовим, яким закидають порушення законів та звичаїв війни. Правоохоронці кажуть, що викриті росіяни були одними з тих, хто утримував майже чотири сотні цивільних заручників у підвалі школи у Ягідному на Чернігівщині.

 Про це розповіли в Офісі генерального прокурора. 

Вхід до підвалу, де утримували людей, та будівля школи. Фото: Human Rights Watch
 

Село Ягідне російські військові тримали під окупацією з 5 березня до 2 квітня минулого року.

Декого з місцевих вони застрелили, їхні хати спалили, а 368 цивільних зігнали в підвал школи та тримали 26 днів, даючи 200 грамів юшки на двох. Люди, наймолодшому серед яких було два роки, а найстаршому 93, тіснились у приміщенні розміром 197 квадратних метрів. Серед полонених було 69 дітей. 

“Підозрювані, погрожуючи розстрілом, виганяли людей з власних домівок та примусово відводили до підвалу місцевої школи”, – говорять слідчі. 

Фото: Чернігівська обласна прокуратура

Правоохоронці наголошують, що російські військові фактично використовували цивільних як живий щит, адже у будівлі школи вони розмістили свій штаб.

За частиною першою статті щодо порушення законів та звичаїв війни обом росіянам загрожує позбавлення волі від 8 до 12 років. 

Фото: фейсбук-сторінка Ірини Венедиктової

Через жахливі умови утримання у підвалі школи в Ягідному померли щонайменше десятеро літніх людей. Їхні тіла багато днів пролежали в котельній школи до того, як їх поховали на сільському цвинтарі. За фактом їхньої смерті підозру ще торік повідомили іншому російському військовому.

Слідчі тоді казали, що росіяни чітко “усвідомлювали, що підвал Ягіднянської школи був непридатний для проживання у ньому людей”, бо там не було ні вентиляції, ні світла, ні елементарних місць для сидіння або приготування їжі. 

Щонайменше дев’ятьох, причетних до утримання людей, ідентифікували ще торік влітку. Мова йде про : 

  • Сиин-оола Сувана – командира відділення 1 мінометного взводу мінометної батареї ВЧ 55115 РФ;
  • Айгарима Монгуша – рядового 3 мінометного взводу 2 мінометної батареї ВЧ 55115 РФ;
  • Назита Монгуша – сержанта 2 мінометного взводу 2 мінометної батареї ВЧ 55115 РФ;
  • Ереса Ооржака – єфрейтора 3 мінометного взводу 2 мінометної батареї ВЧ 55115 РФ;
  • Аріана Хертека – рядового 2 мінометного взводу 2 мінометної батареї ВЧ 55115 РФ;
  • Саяна Хомушка — рядового 2 мінометного взводу 2 мінометної батареї ВЧ 55115 РФ;
  • Івана Ооржака — військовослужбовця 3 мінометного взводу мінометної батареї 2 механізованої бригади військової частини 55115 РФ;
  • Чаяна Чинана – військовослужбовця 2 мінометного взводу мінометної батареї 2 механізованої бригади військової частини 55115 РФ;
  • Кежік-оола Шактар-оола – військовослужбовця 1 мінометного взводу мінометної батареї 2 механізованої бригади військової частини 55115 РФ.

Вже наприкінці року у Чернігівській обласній прокуратурі казали, що кількість підозрюваних сягнула 17. Щонайменше чотирьох з них вже засудили

Імен двох нових підозрюваних правоохоронці не зазначають. 

Нагадаємо, утримання цивільних у підвалі школи у Ягідному не єдине, що вчинили російські військові, які окупували населений пункт. 

Так, ще одного 14-річного мешканця села вони відправили до Білорусі на лікування, коли той отримав поранення внаслідок обстрілу. Рідним довелось повертати додому Сергія разом з поліцейськими вже після деокупації Чернігівщини. 

Місцевого Романа Нежиборця росіяни застрелили у погребі, коли він ховався там з рідними. Чоловік працював відеоінженером чернігівського каналу. За декілька днів після вбивства його рідних загарбники помістили до підвалу школи, де на той момент вже було понад три сотні людей. 

Бригада російських військових, яка окупувала Ягідне, окупувала й сусіднє село Слобода. Там вони також катували людей та тероризували цивільних. До прикладу, водія автобуса Миколу вони облили уайт-спіритом і погрожували підпалити. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter