Денісова попросила ФСБ відпустити полонених моряків під своє зобов’язання
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до ФСБ з проханням відпустити 24 полонених моряків, яких Росія утримує у себе з кінця минулого року, під особисте зобов’язання.
Про це вона повідомила на брифінгу.
Денісова розповіла, що, згідно з російським законодавством, рішення про зміну запобіжного заходу на стадії попереднього слідства ухвалює слідчий у справі, а тому, згідно з кримінально-процесуальним кодексом РФ, у нього є можливість відпустити затриманих під особисте зобов’язання.
“18 липня я написала клопотання на ім’я керівника слідчої групи ФСБ Росії Сергія Нікітова з проханням відпустити моряків під моє зобов’язання. Мандат Омбудсмана дає мені таке право”, – сказала Денісова.
Наступного ж дня клопотання передали до ФСБ, де наразі розглядають.
Щодо самого процесу повернення полонених моряків до України, то Денісова зауважила, що він “тривалий та складний”.
“В активну фазу перемовини щодо звільнення українських моряків перейшли після телефонної розмови між президентами України і Російської Федерації. Мені відомо, що відбуваються перемовини між закордонними відомствами двох держав стосовно виконання рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права. Я переконана, що найближчим часом буде прийнято очікуване нами рішення”, – сказала Омбудсман.
Наостанок Уповноважена попросила журналістів не шкодити перемовинам щодо звільнення військовополонених.
“Шановні журналісти, звертаюся до вас із проханням дотримуватися професійної етики, коли ви шукаєте гучні заголовки для своїх новин, щоб не нашкодити перемовинам”, – сказала Денісова.
Як відомо, напередодні Денісова заявила про те, що Росія та Україна досягли домовленостей щодо повернення 24 полонених моряків. Проте згодом ні адвокати моряків, ні її російська колега Тетяна Москалькова не змогли підтвердити цієї інформації.
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські військові біля берегів Криму протаранили, обстріляли і захопили українські катери “Бердянськ” і “Нікополь” та буксир “Яни Капу”, які прямували з Одеси до Маріуполя через Керченську протоку.
Після атаки прикордонників РФ на українські військові катери і взяття в полон моряків російські суди в Криму заарештували 24 українських військових. Троє з них під час атаки росіян дістали поранення. Українським військовослужбовцям висунули обвинувачення за ч. 3 ст. 322 КК Росії (незаконне перетинання кордону), їм загрожує до шести років позбавлення волі. Під час допитів усі українські військові заявили слідчим ФСБ під протокол, що є військовополоненими. ООН визнала моряків військовополоненими, а правозахисна організація “Меморіал” – політв’язнями.
Згодом Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити українські військові кораблі, а також 24 захоплених моряків, проте РФ цього не виконала.