“Деблокада можлива, але на це немає часу”: дружини захисників Маріуполя звернулись до світу, аби той посилив тиск на Росію

Дата: 15 Травня 2022
A+ A- Підписатися

Дружини захисників Маріуполя, які перебувають на території заводу “Азовсталь”, просять весь світ сконцентрувати увагу на питанні евакуації українських військових та посилити дипломатичний тиск задля розв’язання цього питання.

ZMINA переповідає головне з пресконференції Ганни Науменко, Юлії Федосюк, Катерини Прокопенко та Ольги Андріанової

Ганна Науменко, Юлія Федосюк, Катерина Прокопенко та Ольга Андріанова. Скриншот відео 

Кожна з жінок розповіла, що вони мають можливість періодично спілкуватись зі своїми чоловіками, однак можливості ці різні. Так, наприклад, Науменко листувалась зі своїм чоловіком 14 травня, а до цього 12-го, Федосюк також 14 травня, Прокопенко 15-го, а от Андріанова, чоловік якої має поранення, спілкується з ним раз на два тижні. 

Бійці у різних частинах території “Азовсталі” мають різні умови щодо підтримання зв’язку: деякі мають змогу частіше спілкуватись з рідними та навіть відправляти фотографії, а інші не можуть робити цього взагалі. 

Щодо поранених, то нині немає інформації про їх точну кількість, адже через постійні атаки російської армії ця цифра збільшується чи не щодня. Також деякі бійці помирають без медичної допомоги. 

“Я знаю, що мій чоловік ходив до приміщення, яке використовують як госпіталь. Казав, що там дуже спекотно, душно… Ситуація з пораненими просто жахлива. Ми вже не раз про це говорили, що “поранення” – це коли немає руки, ноги. Для азовців осколок у нозі чи поверхневі пошкодження – це не поранення. Вони це не вважають пораненням”,  – каже Федосюк. 

“Антибіотики є у дуже обмеженій кількості для особливо тяжких операцій. Люди з ампутаціями лежать без антибіотиків та знеболювальних. Люди з дуже важкими пораненнями просто терплять біль. Ситуація… все палає, все горить”, – продовжує Науменко. 

“Без знеболювальних просто ріжуть наживо. Їхні побратими це все спостерігають. У них немає медицини. Є стакан води на всіх, з якого вони роблять ковток раз на 5-6 годин”, – розповідає Андріанова. 

Поранені українські військові на території “Азовсталі”. Фото: полк “Азов”

Щодо емоційного стану бійців, то Федосюк описує його як “доволі песимістичний”: 

“Настрої в них доволі песимістичні. Готуються до останнього бою, адже не дуже вірять у дипломатичне розв’язання цього питання. Попри переговори гинуть дуже багато людей, страждають поранені. Бути в цьому контексті дуже важко”. 

Бійці, які лишаються на “Азовсталі”, майже не виходять на поверхню з укриттів, а тому змушені жити в антисанітарії у бункерах, вкритих пліснявою. 

“Не бачать сонця та дихають грибком. А коли виходять, то шукають воду та їжу”, – каже Юлія. 

На думку Федосенко, деблокада Маріуполя можлива, однак часу на це немає, а тому світу слід об’єднатись для порятунку захисників міста:

“Військова деблокада можлива, коли будуть звільнені інші міста. Але на це немає часу… Ми розуміємо, що це була головна роль Маріуполя – стягнути на себе величезну кількість сил, щоб наші війська могли звільнити Київ, Чернігів Суми, Харків. Ми знаємо, що колосальна кількість військ була у Маріуполі. І ми не знаємо, чи не взяли б росіяни Київ, якби не Маріуполь, якби не “Азов”, якби не морпіхи та всі, хто там знаходиться”.

Федосюк та Прокопенко розповіли й про нещодавню зустріч з Папою Римським Франциском.

“Для нас було неочікувано, що він піднявся. Він побачив нас, піднявся, дуже довго стояв. Він був дуже емоційний до нашої проблеми. Ми передали йому фото, два листи та спитали, чи розглядав він можливість приїзду до Маріуполя чи Запоріжжя. Він відповів, що спілкувався з кардиналом і той сказав, що це не проблема”, – розповідає Прокопенко. 

Фото: Reuters

Дружини захисників Маріуполя розповіли, що їхня робота з привернення уваги до ситуації на “Азовсталі” дає перші плоди. Так, наприклад, за їхніми словами, ще декілька тижнів тому іноземні журналісти у своїх питаннях говорили про їхніх чоловіків як про “нацистів”, а нині не дозволяють такого. 

“Всі розуміють, хто нацист, фашист, терорист і справжній ворог для світу”, – каже Прокопенко. 

Жінки подякували усім, хто долучається до інформаційної кампанії щодо порятунку захисників Маріуполя, зокрема переможцям цьогорічного “Євробачення” Kalush Orchestra, які закликали світ до допомоги зі сцени конкурсу. 

“Ці дії є маленькими гілочками, які кидають у це багаття. Воно горить яскравіше”, – зазначила Федосюк.  

Нагадаємо, що, за словами президента Володимира Зеленського, політичне керівництво України застосовує всі можливі дипломатичні інструменти, щоб визволити з “Азовсталі” поранених військових, однак Росія блокує можливі варіанти евакуації.

Українські бійці закликають світ допомогти реалізувати процедуру екстракції, й нині Туреччина заявила, що готова скерувати судно для цього, але Росія не дає згоди.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter