“Це самознищення”: у ВООЗ оцінили ситуацію з розподілом вакцин проти ковіду у світі
Розрив між кількістю вакцин, що вводяться в багатих країнах, і вакцин, що розподіляють через спеціальний фонд COVAX, стає “щодня гротескнішим”.
Про це повідомили в ООН.
Уперше ООН закликало найбагатші країни допомогти світу з вакцинацією від коронавірусу ще в листопаді минулого року, коли масштабні кампанії вакцинації у світі ще не розпочались. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш тоді наголошував, що країни “Великої двадцятки” вже інвестували 10 мільярдів доларів, щоб у людей у світі був кращий доступ до щеплень та інших інструментів боротьби, однак цих грошей було не досить.
“Я в січні казав, що світ опиниться на межі катастрофічного морального провалу, якщо не зробити термінових кроків задля забезпечення рівномірного розподілу вакцин. У нас є кошти для запобігання цьому провалу, але шокує те, що мало було зроблено для запобігання цьому. Несправедливий розподіл вакцин – це не просто моральне обурення, це також економічне та епідеміологічне самознищення”, – заявляє голова ВООЗ Тедрос Аданом.
На його думку, країни, які зараз вакцинують молодих людей, роблять це ціною життів медичних працівників, людей похилого віку та інших груп ризику в бідніших країнах.
Вакцинація світу, як раніше наголошували в ООН, не має залежати від однієї фармацевтичної фірми, а тому закликали виробників до відкритого обміну технологіями. Рік тому Коста-Ріка та ВООЗ запустили механізм, який назвали COVID-19 Technology Access Pool, або C-TAP. Його розробили саме для просування “моделі відкритої науки”, в якій би ліцензування відбувалося “в неексклюзивний, прозорий спосіб”, що допомогло б використовувати якнайбільше виробничих потужностей для вироблення вакцини. В ООН наголошують, що поки C-TAP залишається дуже перспективним, але не досить використовуваним інструментом.
Нагадаємо, що першою у світі вакцину проти коронавірусу отримала британська лікарка на ім’я Маргарет. Наразі у Великобританії щеплення від ковіду отримали вже 25 мільйонів людей, або майже 50% дорослих.
В Україні вакцинація розпочалася лише наприкінці лютого 2020 року. Станом на 23 березня щепити в країні встигли 121 тисячу осіб. Україна входить до переліку країн, в яких без допомоги влада зможе вакцинувати від вірусу лише кожного десятого свого громадянина. Згідно з підрахунками видання The Economist, широкий доступ до вакцини проти ковіду українці матимуть не раніше ніж 2023 року.