У МінТОТ розповіли, які політв’язні та полонені вже отримали гроші від держави

Дата: 17 Січня 2019
A+ A- Підписатися

У 2018 році так звану державну грошову допомогу для політв’язнів отримала 71 особа, яку звільнили в грудні 2017-го та січні 2018 років, 77 сімей політв’язнів, що перебувають у в’язницях у Росії та в окупованому Криму, а також 24 полонених українських моряки, яких утримують у СІЗО “Лефортово” та “Матроська тиша”.

Такі дані сьогодні озвучили представники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій на підсумковій прес-конференції, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

У держбюджеті України на 2018 рік Міністерству з питань тимчасово окупованих територій на реалізацію заходів щодо захисту і забезпечення прав та інтересів осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок дій незаконних збройних формувань та/або органів влади Росії, передбачили 96,7 млн гривень. Через невідповідність положень постанови додатку Закону “Про Державний бюджет України” застосувати порядок надання грошей було неможливо, а тому вони просто перебували на рахунку відомства.

У жовтні уряд вніс зміни до постанови, яка визначає механізм отримання сім’ями політв’язнів фінансової допомоги. Але після цього чиновники довго не могли визначитись із початком роботи міжвідомчої комісії, яка має безпосередньо розподіляти допомогу. До складу комісії увійшли представники Мін’юсту, Мінфіну, Мінсоцполітики, МВС, але не увійшли правозахисники, які працюють над питанням політв’язнів уже майже п’ять років.

За словами заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Юсуфа Куркчі, до процесу розподілення грошей правозахисників не допустять і цього року.

“Інформація, що розглядається на засіданнях комісії, є конфіденційною: персональні дані, дані про родини, що мешкають на окупованих територіях. Є складова небезпеки, а тому всі документи – для службового користування”, – доповнив свого колегу секретар комісії Ігор Гриб.

Станом на 31 грудня 2018 року комісія винесла рішення щодо виплати 17 мільйонів 200 тисяч гривень для сімей політв’язнів та військовополонених. Проте, за словами чиновників, гроші на відшкодування правової допомоги виділяються з окремої програми МЗС.

“У Росії фінансування здійснюється через представництво. Щодо громадян, які перебувають у Криму, то це складне питання, адже всі виплати ми робимо на основі підзаконних актів, а для повноцінного вирішення цього питання треба ухвалити закон. Він має регулювати статус політв’язнів”, – розповів Гриб.

Водночас, за словами Куркчі, гроші минулого року отримали всі, хто підходив під дію відповідної постанови Кабміну, але були й винятки.

“54 заяви (які подали на розгляд комісії – ред.) не підпадали під дію постанови Кабміну”, – пояснив він і наголосив, що цього року міністерство планує зібрати експертів з відповідних урядових комітетів та обговорити врегулювання зазначеного питання.

Минулого року Центр інформації про права людини розповідав, як полоненим та політв’язням отримати грошову допомогу від держави, проте навіть після пояснень від чиновників з МінТОТ у підготовленій інструкції було декілька невідомих.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter