Ухвалення законопроєкту про воєнних злочинців покаже, де цивілізаційно перебуває Україна
Російська Федерація на системному рівні вчиняє воєнні злочини та злочини проти людяності в Криму. Це, зокрема, катування, насильницькі зникнення, незабезпечення права на справедливий суд, системний призов наших громадян до збройних сил держави-окупанта, переслідування українських активістів, активістів корінного кримськотатарського народу.
Це все лише мала частина з того, що Російська Федерація як держава-окупант та представники її окупаційних адміністрацій вчиняють в українському Криму.
Відповідно, українські правоохоронні органи, органи прокуратури повинні мати інструментарій, щоб належним чином притягати до відповідальності тих, хто скоїв ці злочини. А для цього нам потрібно, щоб до Кримінального кодексу були внесені окремі статті про воєнні злочини. Це має бути повноцінний каталог для того, щоб людина, яка відкриває Кримінальний кодекс, могла розуміти, що саме є воєнним злочином. Бо наразі цього немає.
Щоб це зрозуміти, треба окремо відкривати Женевські конвенції та інші міжнародні договори й за допомогою аналізу з’ясовувати, яка поведінка є воєнним злочином, а яка не є.
Зараз Україна на міжнародному рівні визнає наявність окремого злочину проти міжнародного права, такого як злочин проти людяності, а от у свій Кримінальний кодекс Україна досі не ввела цієї статті.
Для Криму це все важливо, бо ми розуміємо, що, лише застосовуючи кращі міжнародні стандарти та послуговуючись кращими міжнародними практиками, у тісній співпраці з міжнародними партнерами ми зрештою зможемо забезпечити принцип невідворотності покарання та притягнути до відповідальності всіх людей, які вчиняють воєнні злочини та злочини проти людяності в тимчасово окупованому українському Криму.
Це так само важливо й для окупованих територій Донецької та Луганської областей, де також триває міжнародний збройний конфлікт.
Ці недоліки в Кримінальному кодексі усуває законопроєкт про воєнних злочинців №2689. Я сподіваюсь, що Верховна Рада України покаже здатність розуміти важливість тематики тимчасово окупованих територій, відповідальності за злочини, які там вчиняються, і законопроєкт №2689 зрештою буде ухвалений у другому читанні.
Здавалось б, це лишень окремий законопроєкт, адже таких законодавчих ініціатив безліч у парламенті. Але цей законопроєкт справді про правосуддя, справедливість, кращі міжнародні стандарти. Ухвалення цього документа ще раз підтвердить, що цивілізаційно Україна – правова держава, для якої верховенство права й невідворотність покарання за міжнародні злочини не порожні слова, а принципи та цінності.
Ухвалення цього законопроєкту також важливий крок на шляху імплементації в Україні підходів перехідного правосуддя, за якими вже працює й Офіс генерального прокурора, Прокуратура Автономної Республіки Крим, Представництво президента України в АРК, Мінреінтеграції.
Перехідне правосуддя – це системна річ, і законопроєкт №2689 – це вкрай важливий елемент на цьому шляху.
Антон Кориневич, постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим.