Спостереження за дотриманням прав людини у Криму тримається на трьох китах – правозахисниках, цивільних журналістах та незалежних адвокатах. З початком повномасштабної агресії всі три інституції зазнали потужної атаки з боку російських силовиків, які хотіли повністю заглушити інформацію про те, що відбувається в Криму. На відміну від правозахисників та журналістів, адвокатська спільнота до такого виявилася не готовою
Про те, якими переслідуваннями та порушеннями запам’ятався цей рік для блогерів, стримерів, фрілансерів та кореспондентів, що висвітлюють події в окупованому Криму – читайте в цьому матеріалі.
Серед основних місць утримання захоплених цивільних – Крим, слідчі ізолятори найближчих до кордону Брянська, Белогорода, Курська, Ростова, а також колонії на окупованій території Донецької області.
За осінь на півострові було складено 66 протоколів за статтею дискредитації російської армії. Як зазначається у дослідженні, ця цифра стала вищою за показники за літні місяці, коли правозахисниками було зафіксовано всього 52 епізоди. Тобто, попри тотальну пропаганду, пряме розпалювання ненависті до українців та масштабну протидію з боку силовиків, антивоєнні та проукраїнські настрої у Криму не просто зберігаються, а й набирають обертів
З-поміж іншого обласний краєзнавчий музей у Херсоні був знаним завдяки археологічним знахідкам Північного Причорномор’я, що зберігалися там станом на 24 лютого. Як зазначає археолог, історик, викладач, нині ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету в Одесі Андрій Красножон, "в частині античної та середньовічної епіграфіки археологічна колекція в Херсоні давала фору багатьом спеціалізованим музеям України".
Якщо протягом останніх семи років “терористами” у переважній більшості виявлялися члени релігійно-політичного об'єднання “Хізб ут-Тахрір” з-поміж місцевих кримських татар, то з початком повномасштабної війни портрет типового “терориста” змінився.
16 листопада Верховна Рада України ухвалила законопроєкт 7492 "Про внесення змін до пункту 165.1.54 статті 165 Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування певних видів благодійної допомоги, зібраної волонтерами”. Але не всі знають про нюанси такого звільнення від оподаткування, тож це може стати певною пасткою для волонтерів і благодійників.
Чим займалася громадянська журналістка Ірина Данилович, навіщо ФСБ знадобилося її викрадати і як сьогодні у суді фальсифікують докази щодо її кримінальної справи – читайте у матеріалі
Юрист Центру прав людини ZMINA надає практичні поради щодо залучення іноземних волонтерів, які допоможуть організаціям та їх волонтерам заощадити час та сили на допомогу Україні.
Уперше з 2016 року повернулася практика викрадення людей, відбувається безпрецедентний тиск на незалежних адвокатів, переслідування правозахисників та журналістів, зокрема громадянських. Також спостерігаємо цькування й адміністративне переслідування за проукраїнські або антивоєнні погляди, мілітаризацію освіти, незаконну мобілізацію.
Основу доказів звинувачення склали свідчення підсудних, зроблені під тортурами або реальною загрозою їхнього застосування. Другим елементом основи у доказах звинувачення стали свідчення трьох "засекречених" свідків, які плутались у показах.
На території окупованого Криму розпочалася ціла кампанія боротьби проти виконання українських пісень. Тепер за них не лише штрафують, а й позбавляють волі. Поки що не більше, ніж на 15 діб. Але не виключено, що у перспективі садитимуть на роки.
У Криму силовики за один день розшукали та заарештували діджея, який у караоке-барі поставив українську пісню на замовлення одного із відвідувачів. Що це була за пісня, у чому звинуватили співробітника кафе та виконавця, як проходили суди у їхніх справах, а також інші подробиці успішної “спецоперації” у Щолкіному читайте у матеріалі кримського кореспондента.
11 серпня, о четвертій ранку співробітники ФСБ увірвалися до будинку Темерьянова, провели обшук і забрали його з собою, а наступного дня в кримському суді йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, оголосивши підозру в терористичній діяльності.
Наприкінці травня на території окупованого Криму пройшли чергові затримання та арешти. Від усіх попередніх вони відрізнялися тим, що всі затримані та заарештовані виявились кримськими незалежними адвокатами, які регулярно захищають підсудних у політично мотивованих справах. У чому звинуватили адвокатів, як проходили суди над ними та до яких наслідків призведуть ці переслідування – читайте у цьому матеріалі
Про те, який статус мають іноземці, які проходять військову службу у Збройних силах України та беруть участь у російсько-українському збройному конфлікті, і чи можна їх судити та виносити їм смертні вироки в полоні, читайте у статті експертів з міжнародного права.
Юрист Регіонального центру прав людини Микита Петровець пояснює, як діяти в ситуації, коли від початку хвору людину відправили на фронт і не хочуть переводити на іншу посаду, туди, де хвороба не заважає виконувати військові обов'язки в повному обсязі.
У Криму наближається до завершення черговий політично мотивований судовий процес – цього разу щодо першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, а також братів Асана та Азіза Ахтемових. Усі вони нібито влаштували диверсію на газопроводі, який забезпечував одну з місцевих військових частин. Які реальні докази в суді змогла надати сторона звинувачення, що вдалося і чого не вдалося стороні захисту, а також як проявили себе під час розгляду кримські “судді” – читайте в цьому матеріалі
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.