Верховний Суд визнав незаконною побудову Національного меморіального військового кладовища на Київщині
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду визнав незаконним використання земель природно-заповідного фонду для створення Національного військового меморіального кладовища на Київщині. Проти будівництва на цьому місці від початку робіт протестували місцеві мешканці, але урядовці переконували, що критика безпідставна та звинувачували обурених у підігруванні ворогу.
ZMINA розповідає, що відомо.
Такий вигляд, за задумом авторів проєкту, матиме Національне військове меморіальне кладовище. Фото: МінветеранівСтворення меморіального комплексу з похованнями військових обговорюють в Україні ще з 2011 року. У 2015-му облаштування зафіксували в урядовому плані до 2020-го, і згодом цей пункт перейшов уже до плану на 2025-й.
Останніми роками будівництво супроводжують корупційні скандали та суперечливі заяви посадовців, через які громадськість просила не спекулювати на горі родин полеглих бійців та бійчинь.
Серед претензій були не лише екологічна, адже постачальник граніту для кладовища – підсанкційний бізнесмен, учасники тендеру на будівництво разом подорожували за кордон до участі у відборі. Ба більше, фірму-переможця створили за день після оголошення конкурсу.
Перша черга НМВК орієнтовно коштувала 1,8 мільярда гривень, а торік уряд обрав підрядника на другу. Зупинити будівництво та поховання не змогли ні протести, ні рішення судів, ні спілкування з посадовцями, ні двотижневий голодний протест ветерана Сергія Янюка на Майдані.
Посадовці називали критиків провокаторами, пов’язували їх з російськими інформаційно-психологічними операціями, а спекуляції продовжували в публічних комунікаціях. Так, пресслужба Мінветеранів переконувала, що протестують, бо не хочуть бачити поховання, що не так. Протестувальники не приховували своєї мети від громадськості.

Верховний Суд постановив, що військове меморіальне кладовище заснували спеціальним законом. Це також стосується порядку облаштування та розміщення, але іншим законом парламент заборонив змінювати цільове призначення земель природоохоронного фонду для таких потреб.
“Попри законодавчу заборону, Київська обласна військова адміністрація ухвалила рішення про зміну цільового призначення ділянки, що належить до земель природоохоронного призначення, і використала її для створення меморіалу. Невідповідність цих дій закону та незаконність прийнятих адміністративних рішень підтвердили в цій справі суди, зокрема й Верховний Суд”, – нагадали судді.
Посадовці за останні майже чотири роки відкидали всі зауваження про можливі наслідки свого рішення, хоча місцеві з минулого року публікують фото могил, підготовлених для поховань, які вже затопила вода. Про таке, зокрема, розповідала подруга загиблого Героя України Віталія Дереха та одна з авторок концепції військового кладовища “Пантеон Героїв” у Тернополі Дарця Веретюк.
Фото: Дарця ВеретюкЦеремонію першого поховання на НМВК за участі президента Володимира Зеленського зустріли протестами, але широко в медіа ця новина не розійшлась.
Новина про рішення Верховного Суду збурила частину суспільства, зокрема військових та ветеранів. Деякі тепер вимагають якнайшвидше знайти рішення та категорично виступають проти перепоховання.
Нагадаємо, що родичам загиблих бійців та бійчинь влада обіцяла створити місце для вшанування пам’яті на іншій ділянці в Київській області, але передумала, про що ZMINA розповідала детальніше.