Окупанти приїхали з обстеженням до кримських юристів Лілі Гемеджи та Рустема Кямілева. На правозахисника склали два адмінпротоколи

Дата: 07 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

До будинку подружжя, юристів громадського руху “Кримська солідарність” Рустема Кямілева та Лілі Гемеджи у тимчасово окупованому селі Піонерське з обстеженням прийшли співробітники окупаційної поліції.

Про це громадське об’єднання “Кримська солідарність” повідомив адвокат Едем Семедляєв.

Рустем Кямілев та Ліля Гемеджи

Повідомляється, що обстеження проводить незаконний “центр з протидії екстремізму”, що входить до складу так званого “МВС Республіки Крим”. 

“Вхід у будинок — прямо навпроти нашої кімнати, все було видно. Я прокинулася від того, що близько 9.30 ранку бабашку (батька – Ред.) поклали на підлогу. Прокинулася від криків: “Лягайте на підлогу! Швидко я вам сказав – лягайте на підлогу!” – розповіла донька подружжя Ніяра.

Вона повідомила, що представник російського ОМОНу не давав деякий час одягнутися.

“Він сказав: Ні, сиди тут”. Я пішла до кімнати, починаю діставати сукню. І мені треба в сусідню кімнату взяти одягнути хустку, а в мене там анашка (матір – Ред.) в цей момент одягалася. Він сказав: Ні, сиди тут, ти туди не підеш. Я говорю: “Мені хустку треба надіти, дайте мені пройти”. Зрештою я пройшла, одяглася”, – додала вона.

Коли потерпілі сиділи на кухні, російські силовики розпочали обстеження з батьківської кімнати. Так званий “начальник” незаконного “центру протидії екстремізму” в тимчасово окупованому Криму Руслан Шамбазов відібрав у неї мобільний телефон доньки. Силовики не дозволяли пересуватися вдома без супроводу протягом першої години обстеження.

“Далі вони грали гру “добрий і поганий поліцейський”. Хтось казав: “Не хвилюйтеся, ми вам тата повернемо, через тиждень повернемо телефони”. Склали всі телефони та забрали. Окрім Шамбазова та двох омоновців, поводилися інші адекватно. Я запитала, за якою статтею [проводять огляд]. Омон сказав: “Закрийте рота і не розмовляйте тут”. Цікавилися братом — щодо військкомату, чи він стоїть на обліку. І Шамбазов сказав йому: “Чекай повістку від військкомату”, – розповіла донька. 

Повідомляється, що окрім мобільних телефонів силовики вилучили у Лілі Гемеджи папку сертифікатів про підвищення кваліфікації, сім листів із Південного окружного військового суду, робочі блокноти та документи, пов’язані з адвокатським статусом.

“Цілеспрямовано шукали документи адвокатського характеру, листи із судів”, –прокоментувала правозахисниця Ліля Гемеджи.

Після завершення обстеження будинку силовики відвезли юриста Рустема Кямілева до будівлі “центру протидії екстремізму” в тимчасово окупованому Сімферополі.

На чоловіка склали два адміністративні протоколи за публікації на його фейсбук-сторінці від 9 червня 2020 року та від 21 жовтня 2017 року.

Перший протокол за ч. 1 ст. 20.3 КпАП РФ на Рустема Кямілева склали через репост у 2020 році зі сторінки “Кримської солідарності”. У цій публікації йшлося про українського активіста та політв’язня Олега Приходька. На фото Приходько тримає аркуш із намальованим прапором та тризубцем. На думку окупаційних силовиків, ця символіка на малюнку належить українській організації “Правий сектор”.

Другий протокол на правозахисника склали за ч. 1 ст. 20.3.3 через “незгоду з діями” окупаційної армії. За версією співробітників так званого “центру протидії екстремізму”, Кямілев зробив репост допису у 2017 році користувача під ім’ям “Григорій Явлінський” з текстом та відео про події у Сирії та Україні.

“Це етична катастрофа для Росії, яка не забудеться ще десятиліття, а можливо, і сторіччя…”, – мовиться у дописі. Далі в тексті йдеться про те, що вбивства мусульман, випробування військової техніки “є абсолютне зло”

Раніше ZMINA повідомляла, що у серпні адвокатська палата Чеченської Республіки позбавила адвокатів Лілю Гемеджі, Рустема Кямілева та Назіма Шейхмамбетова статусу адвоката. Після цього рішення кримські правозахисники не можуть брати участь у кримінальних справах. Утім Ліля Гемеджи та Рустем Кямілева надавали кримчанам юридичні консультації. 

У січні 2024 року громадська організація Крим SOS заявила, що у тимчасово окупованому Криму за період окупації півострова щонайменше 13 адвокатів зазнали утисків з боку РФ.

ZMINA повідомляла, що рада адвокатів України відмовилася розглядати звернення голови правління ZMINA Тетяни Печончик про порушення з боку низки кримських адвокатів Правил адвокатської етики та не стала надавати оцінки їхнім діям. РАУ відклала розгляд звернення правозахисниці до завершення воєнного стану.
 
Як відомо, деякі кримські адвокати, співпрацюючи зі слідством ФСБ, не захищають своїх підзахисних, не звертають уваги на катування та погіршують їхнє становище. В той час НААУ залишає їх чинними адвокатами України.
 
Така ситуація відбувається на тлі переслідувань у різних формах з боку окупаційної влади низки українських адвокатів у Криму, зокрема Лілі Гемеджи, Еміне Авамілєвої, Айдера Азаматова, Назіма Шейхмамбетова, Еміля Курбедінова. Їх поміщали під варту до ізолятора тимчасового тримання.
 
З 2017 року громадська ініціатива “Кримська солідарність” задокументувала на українському півострові 15 випадків відкритого тиску окупантів на адвокатів через їхню професійну діяльність. Кримські адвокати пов’язують тиск “поліції” та “спецслужб” зі своєю професійною діяльністю.
 
НААУ не оприлюднювала жодних позицій щодо переслідувань українських адвокатів на півострові, попри те, що це її обов’язок за міжнародними стандартами та законодавством України.
 
Тетяна Печончик назвала рішення НААУ №96 про відкладення її звернення до завершення війни подвійними стандартами, оскільки орган адвокатського самоврядування анулював адвокатське свідоцтво Валентину Рибіну під час війни.
 
Правозахисна спільнота в Україні закликала напрацювати механізми, які дозволять належно реагувати залежно від того, чи адвокати в Криму сумлінно виконують свою роботу і захищають громадян або ж вони зрадили Україну і порушують правила адвокатської етики.
 
У грудні 2023 року учасники коаліції “Україна. П’ята ранку” до Дня адвокатури представили звіт “Переслідування і приниження: реалії адвокатів в окупованому Криму”.
 

Раніше Рух “ЧЕСНО” оприлюднив матеріал, у якому описав значний вплив на НААУ з боку кума Володимира Путіна Віктора Медведчука. Адже цей орган адвокатського самоврядування очолює Лідія Ізовітова, яку називають соратницею та подругою Медведчука.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter