Почали заочний розгляд справи російського військового, який утримував цивільних в підвалі школи Ягідного

Дата: 20 Вересня 2024
A+ A- Підписатися

Чернігівський районний суд провів перше засідання по суті у справі російського військовослужбовця Семена Соловова, позивний ʺКленʺ, якого підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни.

Про перебіг засідання розповідає МІПЛ.

Семен Соловов. Фото з його сторінки в російській соцмережі

Прокурор Ярослав Авдієнко зачитав обвинувальний акт в якому Соловова звинувачують у злочинному наказі утримувати 369 людей у підвалі  школи села Ягідне, в нелюдських умовах, щоб використовувати їх як живий щит для окупаційного командного пункту. Крім того, Авдієнко клопотав про допит 14 свідків по справі. Наступне засідання призначили на 2 листопада. 

Підозру Соловову оголосила СБУ 25 лютого 2024 року. Впродовж довгого часу українським слідчим був відомий лише його позивний “Клен”. Встановити його особу змогли, зокрема, журналісти ʺСуспільногоʺ. З’ясувалось, що за позивним ховається уродженець Южно-Сахалінська Соловов Семен Олександрович. Його впізнали під час виступу Z-пропагандистки Юлії Чичеріної у 228 гвардійському мотострілецькому полку. 

У березні 20224 року Чернігівський районний суд заочно засудив 15 російських військових, які були причетні до утримання цивільних у підвалі Ягідного. За порушення законів і звичаїв війни заочно 12 років за ґратами отримали: 

  • Суван Сиин-оол
  • Айгарим Монгуш
  • Назити Монгуш
  • Ерес Ооржак
  • Аріан Хертек
  • Саян Хомушка
  • Олексій Борисов
  • Буян Дадар-оол
  • Шолбан Дамбар-оол
  • Доржу Демір-оол
  • Сайн Кенден
  • Віталій Монгуш
  • Аржан Саай
  • Буян Доржу
  • Амір Кенденов

Адвокати засуджених подали апеляцію, в якій звертали увагу на той факт, що усі потерпілі вказували на особу слов’янської зовнішності, а засуджені були тувинцями тобто мали азійські риси. Захисник Микола Кашуба заявляв, що жоден із 84 потерпілих, які надавали свідчення, не впізнали обвинувачених. Попри це, Чернігівський апеляційний суд відхилив апеляцію.

Вхід до підвалу, де утримували людей, та будівля школи. Фото: Human Rights Watch

Водночас значна кількість потерпілих, яких допитували по справі, вказували на ʺКленаʺ. Зокрема Анастасія, яка з родиною потрапила до підвалу 5 березня, розповіла, що покинути його могли тільки з дозволу ʺКленаʺ, який завжди був біля підвалу. 

Нагадаємо, що на річницю деокупації Чернігівщини президент Володимир Зеленський з’їздив до Ягідного та побажав Путіну провести решту життя в умовах, як у шкільному підвалі. 

Росіяни 26 днів тримали 368 цивільних в підвалі, даючи 200 грамів юшки на двох. Люди, наймолодшому серед яких було два роки, а найстаршому 93, тіснились у приміщенні розміром 197 квадратних метрів. Серед полонених було 69 дітей. Через нелюдські умови щонайменше десятеро людей загинули. 

Утримання цивільних у підвалі школи в Ягідному не єдине, що вчинили російські військові, які окупували населений пункт. 

Так, ще одного 14-річного мешканця села вони відправили до Білорусі на лікування, коли той отримав поранення внаслідок обстрілу. Рідним довелося повертати додому Сергія разом з поліціянтами вже після деокупації Чернігівщини. 

Місцевого Романа Нежиборця росіяни застрелили в погребі, коли він ховався там з рідними. Чоловік працював відеоінженером чернігівського каналу. Через декілька днів після вбивства його рідних загарбники помістили до підвалу школи, де на той момент уже було понад три сотні людей. 

Бригада російських військових, яка окупувала Ягідне, окупувала й сусіднє село Слобода. Там вони також катували людей та тероризували цивільних. До прикладу, водія автобуса Миколу вони облили уайт-спіритом і погрожували підпалити. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter