В українському списку спонсорів війни поповнення: НАЗК внесло власника AliExpress
Національне агентство з питань запобігання корупції внесло до переліку спонсорів та причетних до розв’язаної Росією війни китайську групу компаній Alibaba Group Holding Limited, що володіє інтернет-магазином AliExpress.
Про це повідомили у НАЗК.
Для внесення групи китайських компаній є кілька причин, кажуть у відомстві.
Так, станом на 2023 рік компанія продовжує вести справи у Росії, надаючи майданчик для продажів закордонних товарів. Прибуток дочірньої російської компанії, зареєстрованої у Сінгапурі, за 2022 рік склав 16,3 мільярда рублів або близько 160 мільйонів доларів.
Українські посадовці також вважають, що на AliExpress продають товари з міді, купленої китайською компанією Quzhou Nova на окупованому росіянами Дебальцевському заводі металургійного машинобудування.
Окрім цього, на платформі цензурують повідомлення про російське вторгнення. Так, профіль українського стримера Дмитра Ромашка, який мав на AliExpress понад 268 тисяч підписників, заблокували на 30 днів за публікацію про війну в Україні. Водночас проросійські дописи на платформі не видаляють.
“Всі наведені факти можуть свідчити про те, що компанія підтримує російську агресію не тільки фінансово, сплачуючи податки, але й ідеологічно”, – кажуть у НАЗК.
Нині у переліку спонсорів війни понад 24 тисячі осіб, а також щонайменше 25 провідних світових компаній, серед яких китайські Xiaomi й Great Wall, угорський OTP Bank, австрійський Raiffeisen Bank International, французька мережа Auchan, а також корпорацію Unilever, що широко представлена в Україні брендами, зокрема, Domestos, Axe, Rexona та Dove. .
Для деяких компаній внесення до українського списку спонсорів та причетних до розв’язання Росією війни позначається на роботі в інших країнах. До прикладу, після появи у переліку компанія Mondelez зіткнулась із бойкотом у Норвегії та Швеції.
Нагадаємо, що нещодавно аналітичний центр при Київській школі економіки створив сканер штрихкодів, що визначає товари компаній, які так і не вийшли з російського ринку, попри війну в Україні.