Алім Алієв став амбасадором журналістки Ірини Данилович, яку окупанти незаконно ув’язнили в Криму
Журналіст і правозахисник Алім Алієв став амбасадором Ірини Данилович – активістки, громадської журналістки, яку росіяни незаконно утримують в окупованому Криму: у своїх публікаціях, інтерв’ю, під час публічних заходів в Україні та за кордоном він розповідатиме про справу з переслідуванням журналістки.
Алієв став уже 14-м амбасадором журналістів-політв’язнів РФ у межах #SolidarityWords – спільної ініціативи Центру прав людини ZMINA та PEN Ukraine.
Ініціатива покликана привернути увагу до справ українських заручників Кремля та сприяти міжнародному тиску на Росію для їхнього звільнення.
Програму авторів-амбасадорів на підтримку українських в’язнів Кремля #SolidarityWords Pen Ukraine та Центр прав людини ZMINA спільно з відомими українськими письменниками та журналістами розпочали в грудні 2021 року.
У межах програми автори та авторки Pen Ukraine стали публічними амбасадорами 13 політв’язнів-журналістів. До програми долучилися Вікторія Амеліна, Мирослава Барчук, Ольга Герасим’юк, Лариса Денисенко, Ірена Карпа, Андрій Курков, Юрій Макаров, Мирослав Маринович, Віталій Портников, Ірина Славінська, Остап Сливинський, Мар’яна Савка та Ірина Цілик.
Вони виступають на підтримку журналістів-політв’язнів Османа Аріфмеметова, Марлена (Сулеймана) Асанова, Асана Ахтемова, Ремзі Бекірова, Олексія Бессарабова, Владислава Єсипенка, Тимура Ібрагімова, Сервера Мустафаєва, Сейрана Салієва, Амета Сулейманова, Руслана Сулейманова та Рустема Шейхалієва, а також першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу та ексжурналіста Нарімана Джеляла.
Усі вони перебувають у в’язницях або під домашнім арештом з політичних мотивів за сфабрикованими справами в РФ і тимчасово окупованому Криму.
Нагадаємо, що Ірину Данилович окупанти арештували наприкінці квітня в Криму. Громадянська журналістка співпрацює з багатьма незалежними ЗМІ, зокрема медіапроєктом “INжир” та ініціативою “Кримський процес”, що висвітлює судові процеси в політично мотивованих справах на окупованому півострові.
Протягом 13 днів з нею не було зв’язку. Як з’ясувалося, вісім днів журналістку утримували в будівлі ФСБ, де тестували на поліграфі, погрожували та давали їсти лише раз на день.
Згодом у сумці Данилович, яку в неї вилучили, “знайшли” вибухівку. 7 травня так званий “суд” обрав їй запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на два місяці.
Лише через два тижні після зникнення дівчини її рідним повідомили, що Ірина перебуває в СІЗО Сімферополя, їй висунули звинувачення в “незаконних діях із вибуховими речовинами”. Данилович загрожує до восьми років позбавлення волі та до 100 тисяч російських рублів штрафу.
У правозахисній організації Front Line Defenders вказали на тиск, що чинився на журналістку через її діяльність. Так, у грудні 2021 року в телеграм-каналі “Лис і ворона” з’явилася серія дискредитаційних публікацій, де Данилович таврували як “іноземну агентку”.
9 травня низка правозахисних організацій, зокрема Репортери без кордонів, закликали Росію негайно звільнити Данилович.
На початку липня незаконний “Київський райсуд Сімферополя” продовжив журналістці та правозахисниці запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 6 вересня. На судове засідання вільних слухачів і журналістів не пустили.
Наприкінці того ж місяця Ірина Данилович заявила про побиття та тиск із боку співробітників ФСБ РФ.