У Білорусі дівчині Протасевича пред’явили обвинувачення. Їй загрожує до 6 років тюрми
Білоруський Слідчий комітет пред’явив Софії Сапезі, яку разом із медіаактивістом Романом Протасевичем затримали після посадки літака Ryanair у Мінську, остаточне обвинувачення. ЇЇ справу скоро передадуть до суду. Дівчині загрожує до 6 років ув’язнення.
Про це пише російська служба BBC.
Після оголошення вироку дівчину можуть екстрадувати до Росії. Можливий також варіант, що її помилує самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко.
З 20 жовтня дівчина перебувала під домашнім арештом і жила в місті Ліда, у квартирі батьків. Тих змусили на цей час переїхати жити на дачу. Зв’язку з донькою в них не було.
Вітчим Сапеги Сергій Дудич в ефірі “Ехо Москви” заявив, що обвинувачення стало несподіванкою і для Софії, і для адвокатів, і для родини.
“Зі слів консула та адвоката можу сказати, що вона психологічно розчавлена цим обвинуваченням. До того, коли ми з нею спілкувалися, до середини жовтня, все-таки була судова угода, вона не очікувала такого звинувачення, для неї це було ударом”, — розповів Дудич.
Він додав, що була надія на екстрадицію замість суду, натомість наразі екстрадиція до Росії можлива лише після винесення вироку. Дата судового засідання поки невідома.
23-річна Софія Сапега – громадянка Росії, але майже все життя прожила в Білорусі. У Литві дівчина має тимчасову посвідку на проживання, вона вчиться в магістратурі Європейського гуманітарного університету (ЄГУ) у Вільнюсі за програмою “Міжнародне право і право Європейського союзу”.
Нагадаємо, Протасевича та Сапегу білоруські силовики затримали 23 травня 2021 року. Через нібито повідомлення про мінування вони примусили зробити посадку в аеропорту Мінська літак ірландської авіакомпанії Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса.
Канал NEXTA був основним джерелом інформації про білоруські протести, які почалися в серпні 2020 року, після фальсифікації президентських виборів у Білорусі. Пізніше режим нелегітимного президента Олександра Лукашенка визнав його екстремістським, проти Протасевича відкрили кримінальну справу за статтями про організацію масових заворушень, які передбачають покарання до 15 років позбавлення волі. Через це журналіст був змушений просити політичного притулку в Польщі.
Білоруські правозахисники визнали Протасевича та Сапегу політв’язнями.
Наприкінці червня затриманих перевели під “домашній арешт”. 8 липня Протасевич завів акаунт у твіттері. Він стверджує, що зробив це добровільно й обіцяє бути постійно на зв’язку.
Водночас у телеграм-каналі TUT.BY зазначили, що в Білорусі людям під домашнім арештом зазвичай забороняють контакти із зовнішнім світом.