Журналіст Єсипенко на суді у Криму заявив, що ФСБ катувала його для отримання зізнання
Позаштатний журналіст Крим.Реалії Владислав Єсипенко у “Верховному суді Криму” заявив про тортури з боку слідчих ФСБ.
Про це інформує Кримська правозахисна група.
6 квітня незаконний “суд” розглядав апеляційну скаргу журналіста про взяття під варту. “Суд” залишив його в СІЗО.
Під час засідання Єсипенко відмовився від призначеного адвоката – Віолетти Сінєглазової.
Він повідомив, що силовики надягали йому на голову пакет і позбавляли можливості дихати для того, щоб домогтися визнання провини.
Після засідання адвокат Олексій Ладін розповів виданню “Кримський процес”, що до журналіста, зокрема, застосовували тортури електричним струмом і били по тілу, геніталіях і кінцівках. Йому також погрожували, що знайдуть повішеним у камері.
Крім того, за словами адвоката, під загрозою подальших катувань, його змусили вивчити текст із свідченнями і відповідати фразами з цього тексту під час постановочного інтерв’ю підконтролькому телеканалу “Крим.24”.
Кримські правозахисники наголошують, що Віолетта Сінеглазова не оскаржувала взяття під варту Єсипенка і не з’явилася на засідання суду 23 березня. Така поведінка, на їхнє переконання, ще раз підтвердила те, що Сінеглазова представляє інтереси ФСБ, а не підзахисного.
Нагадаємо, 10 березня 2021 року в Сімферополі ФСБ затримала громадянина України Владислава Єсипенка. За попередньою інформацією, чоловіка арештували у зв’язку з його політичними поглядами після відвідування акції з нагоди дня народження Тараса Шевченка, яка відбулась у місті 9 березня 2021 року.
Російська спецслужба інкримінує українцю порушення ч. 1. ст. 223.1 Кримінального кодексу РФ, (“незаконне виготовлення, перероблення або ремонт вогнепальної зброї, її основних частин…”). 16 березня ФСБ РФ заявила, що Єсипенко нібито вів “розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб”, а саме “здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей” у Криму.
Начальник Управління взаємодії зі ЗМІ та громадськістю СБУ Артем Дехтяренко у коментарі виданню ZMINA заперечив, що журналіст співпрацював із Службою безпеки України. Водночас він наголосив, що органи влади РФ та окупаційна адміністрація відповідальні за порушення норм міжнародного права, політичні переслідування та незаконні затримання українців, зокрема на території Автономної Республіки Крим.
Напередодні Кримська правозахисна група заявила про позбавлення українця права на захист, оскільки до нього не допустили незалежних адвокатів – Еміля Курбедніова та Олексія Ладіна. Натомість Єсипенку без його згоди призначили адвокатку Віолетту Синєглазову, яка вже неодноразово фігурувала в політично мотивованих справах проти громадян України, фактично захищаючи не підзахисних, а інтереси слідства. Вона раніше не оскаржувала взяття підзахисного під варту і не з’явилася на засідання суду у “Верховному суді Криму”.
МЗС України висловило рішучий протест Росії через затримання журналіста і закликало допустити незалежного адвоката до чоловіка. Відомство підкреслило, що Росія “повинна надати інформацію про місце перебування і стан здоров’я Владислава Єсипенка”.
Нацполіція автономії порушила кримінальне провадження через арешт Єсипенка. Українські слідчі інкримінують окупаційним “правоохоронцям” порушення ч. 2 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі). Санкція статті передбачає покарання у вигляді обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на той самий строк.
Президент “Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода” Джеймі Флай засудив затримання журналіста, який співпрацював зі ЗМІ.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) засудила затримання медійника. Його голова, член виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко наголосив, що журналістська робота – це не “шпигунство” і не “робота на спецслужби”, в чому звинувачують фрилансера. НСЖУ заявила, що повідомить міжнародних партнерів про незаконне затримання журналіста.
Через можливі тортури над журналістом свою занепокоєність висловила й міжнародна організація “Репортери без кордонів”. В організації зазначили, що про катування Єсипенка може свідчити його інтерв’ю російському державному телеканалу “Крым 24”, в якому він підтвердив, що знімав на півострові для проєкту Крим.Реалії і нібито дублював відзняте відео українським спецслужбам.
Журналіст Крим.Реалії та газети “День” Микола Семена звинуватив Олега Крючкова у роботі на російські спецслужби. СБУ у відповіді виданню ZMINA заявила, що їй невідомо про порушені кримінальні провадження проти Олега Крючкова.
16 березня низка правозахисних організацій також засудила затримання українця, висунула вимогу його негайного звільнення і надала рекомендації міжнародним організаціям та урядам демократичних країн.
Раніше редактор “Крим.Реалії” Володимир Притула повідомив, що за роки окупації Криму понад 50 журналістів видання зазнали тиску з боку російських спецслужб. Через тиск 27 медійників припинили співпрацю з проєктом, а 29 покинули Автономну Республіку Крим.