“Замість засудження агресора акцентує на співчутті до нього”: українських фотографів обурили результати World Press Photo-2025

Дата: 28 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Міжнародний фотоконкурс World Press Photo-2025 оголосив регіональних переможців: серед них — двоє росіян, білоруска та німці з проєктами з України; у категорії “Одиночні фотографії” від Європи відзначили дві роботи про війну в Україні, які журі назвало “візуальною парою”, що нібито передає як фізичний, так і психологічний виміри конфлікту. 

Останнє викликає здивування та обурення у митців, наголосили в Українській асоціації професійних фотографів (УАПФ).

‍Фото: Флоріан Бахмаєр / Beyond the Trenches

На одній зі світлин “пари” німецький фотограф Флоріан Бахмаєр показав шестирічну Ангеліну з Харківщини, яка після втечі з-під обстрілів страждає на панічні атаки. Його робота Beyond the Trenches “стала емоційним центром європейського блоку”.

На другій світлині фотографка Нанна Гайтманн (робота Magnum Photos для The New York Times) показала Underground Field Hospital, що зображує пораненого бойовика “ДНР”, який воював на боці російської армії.

Фото: Нанна Гайтманн / Underground Field Hospital

У правлінні УАПФ заявили, що винагороджуючи російських фотографів, які слугують виразниками державної ідеології РФ, конкурс робить видимою позицію агресора, і таким чином сприяє підміні понять: замість засудження агресора акцентує на співчутті до нього.

“На нашу думку, таке нагородження не відповідає заявленій меті конкурсу — поєднувати світ важливими історіями, особливо в ситуації загарбницької війни, яку Росія веде проти України вже 11 років”, — йдеться у повідомленні.

Вперше від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну серед переможців конкурсу є росіяни. Це стало несподіванкою, адже після перемоги українця Євгена Малолєтки у 2023 році та викриттів масштабних російських кампаній дезінформації, перемога росіян в конкурсі здавалася малоймовірною, йдеться у повідомленні УАПФ.

Попри це, фотокореспондент російського державного інформаційного агентства “ТАРС” Михайло Терещенко здобув перемогу в категорії “Фотографічні історії” за серію Protests in Georgia. У ній задокументовано масові антиросійські протести в Тбілісі проти призупинення перемовин про вступ Грузії до ЄС.

Фото: Михайло Терещенко / Protests in Georgia

Ще одну нагороду здобула Альона Кардаш, росіянка, яка живе в Німеччині. Її проєкт It Smells of Smoke at Home став переможцем у категорії “Довгострокові проєкти”. У ньому авторка досліджує психологічну відірваність сучасної Росії від реальності, де війна називається “спецоперацією”.

‍У категорії “Південно-Східна Азія та Океанія” перемогла білоруська фотографка Тетяна Чіпсанова. Її проєкт присвячений предкам маорійського племені Нгаї Таху в Новій Зеландії.

Оголошення результатів конкурсу спричинило дискусії серед українських фотографів. Минулорічна переможниця World Press Photo, авторка проєкту War is Personal Юлія Кочетова, розкритикувала цьогорічний вибір журі.

“Очевидно, я здивована бачити стільки уваги до наративу про “російську душу” серед регіональних переможців цього року. Не можу уявити, як почуваються грузинські фотографи через те, що їхні протести проти російського впливу були показані через зображення фотографа з російського державного агентства”, — сказала вона.

З огляду на значення таких конкурсів, як World Press Photo, для української та міжнародної фотографічної спільноти, в УАПФ підкреслили важливість дотримання високих стандартів етики, неупередженості та прозорості. Лише за таких умов можлива справедлива оцінка робіт, що документують реальність, відображають правду й дають голос тим, кого часто намагаються заглушити. Це також спосіб протидії будь-яким формам пропаганди чи дезінформації в міжнародному інформаційному просторі, наголосили в Українській асоціації професійних фотографів.

Щорічний конкурс World Press Photo є відкритим для всіх професійних фотографів, які працюють у сфері фотожурналістики та документалістики. Регіональних переможців цього року оголосять 3 квітня.

У 2023 році World Press Photo Contest в категорії Photo of the year за фотографії з оточеного Маріуполя відзначили фотографа, учасника УАПФ Євгена Малолєтку. Він представив на конкурс світлину, яка задокументувала наслідки обстрілу росіянами пологового будинку в обложеному Маріуполі.

Минулого, 2024 року, однією з переможців регіонального етапу міжнародного фотоконкурсу стала українська фотожурналістка Юлія Кочетова з фотопроєктом “Війна – особиста” – War is personal.

Нагадаємо, що в січні 2024 року УАПФ виступила проти участі росіянки Марії Гельман у складі журі конкурсу World Press Photo-2024. Її включення до п’ятичленного складу європейських суддів, які, зокрема, оцінювали й українські роботи, в асоціації назвали нелогічним кроком, що може поставити під сумнів об’єктивність конкурсу.

УАПФ також наголосила, що присутність представниці РФ у такій ролі під час повномасштабної війни, яку Росія веде проти України з 2014 року, є джерелом численних етичних запитань.

Позиція УАПФ
Правління Української асоціації професійних фотографів здивоване результатами цьогорічного міжнародного конкурсу World Press Photo 2025 року. Винагороджуючи російських фотографів, які слугують виразниками державної ідеології РФ, конкурс робить видимою позицію агресора, і таким чином сприяє підміні понять: замість засудження агресора акцентує на співчутті до нього. На нашу думку, таке нагородження не відповідає заявленій меті конкурсу — поєднувати світ важливими історіями, особливо в ситуації загарбницької війни, яку Росія веде проти України вже 11 років.

З огляду на значення таких конкурсів для української та міжнародної фотографічної спільноти, ми підкреслюємо важливість дотримання високих стандартів етики, неупередженості та прозорості.

Лише за таких умов можлива справедлива оцінка робіт, що документують реальність, відображають правду й дають голос тим, кого часто намагаються заглушити. Це також спосіб протидії будь-яким формам пропаганди чи дезінформації в міжнародному інформаційному просторі.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter