За побиття журналістки киянина можуть відправити за ґрати на п’ять років
Киянину, який побив журналістку телеканалу Kyiv Live Каміллу Мамедову під час прямого ефіру, повідомлено про підозру: він може вирушити за ґрати на п’ять років.
Про це повідомив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко на своїй сторінці у фейсбуку.
Він нагадав, що безпрецедентний напад стався 14 грудня 2020 року на станції метро “Видубичі”. Тоді невідомий громадянин підійшов до кореспондентки, почав конфлікт і штовханину. На пояснення дівчини щодо проведення знімання не реагував, ударив її в обличчя й утік. Судово-медична експертиза виявила в журналістки легкі тілесні ушкодження.
Правоохоронці встановили особу правопорушника. Ним виявився раніше не судимий киянин 1960 року народження.
У межах досудового розслідування кримінальне провадження перекваліфікували з перешкоджання законній професійній діяльності журналістів на погрозу або насильство щодо журналіста (ч. 2 ст. 345-1 Кримінального кодексу України), уточнив Томіленко.
Нападнику загрожує обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.
У коментарі НСЖУ потерпіла кореспондентка сказала, що дуже здивувалася, коли їй зателефонували й повідомили про затримання підозрюваного в побитті.
“Адже я розуміла, що розшукати людину на цій станції – це як знайти голку в копиці сіна. Та й історії, подібні до моєї, часто закінчуються нічим. На журналістів нападали часто, але це не набирало розголосу”, – сказала вона.
У НСЖУ зазначили, що факт встановлення особи громадянина, який раптово атакував на вулиці міста знімальну групу та одразу ж зник з місця події, є обнадійливим прецедентом захисту прав журналістів.
“Під час виконання професійної діяльності працівники мас-медіа часто зазнають агресії, але розслідування затягується або ж не приводить до логічного завершення. Тут ми бачимо особливий прецедент. І після оголошення підозри та очікуваного справедливого (сподіваємося) судового вироку ми зможемо інформувати суспільство про факт відповідальності за атаки на журналістів”, – підкреслив Томіленко.
За даними річного моніторингу Інституту масової інформації, протягом 2020 року в Україні налічили 229 випадків порушень свободи слова, з яких 171 стосувався фізичної агресії щодо журналістів.
Нагадаємо, що минулого року експерти налічили 243 випадки порушення свободи слова, а також уперше за останні три роки в країні сталося вбивство журналіста.
Водночас, як свідчать дані Офісу генпрокурора, кількість справ, скерованих до суду за “журналістськими статтями”, не збільшується.