З початку великої війни у понад три рази побільшало вироків військовим за порушення, пов’язані із наркотиками

Дата: 24 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Від 2022 року в Україні у понад три рази побільшало судових вироків про наркозлочини щодо українських військовослужбовців, а кожний четвертий засуджений торік з-поміж цієї категорії отримав вирок за незаконний обіг. 

Такі дані дослідження, проведеного Школою права УКУ та благодійним фондом “Здорові рішення”. 

Ілюстраційне зображення умов на лінії фронту в Україні. Фото: Leo Correa / Associated Press

Для того, щоб дійти таких висновків, аналітики дослідили 3388 судових рішень за період 2013–2014 років. 

Так, якщо у 2022-му кількість відповідних обвинувальних вироків щодо військових сягала 9,73%, то вже за два роки цей показник склав 24,72%. Торік загалом засудили 1571 військового за зберігання наркотиків без мети збуту, а у більшості випадків справи закінчуються штрафом. Суди мали б призначати примусове лікування, втім, переважно не роблять цього.

Найвищі показники переслідування за наркотичні злочини в Донецькій, Харківській, Запорізькій і Дніпропетровській областях. 

До 2022 року в середньому за статтею про збут наркотиків судили 10 людей щороку, а у 2024 році вже 35. Щодо статті про зберігання без мети збуту, то до 2022 року в середньому було 67 засуджених щороку, а у 2024 році – 1571.

Суттєве зменшення як кількості облікованих правопорушень (з понад 33 тисяч до понад 23 тисяч), так і кількості засуджених (з понад 18 тисяч до понад 9 тисяч) в Україні спостерігали з 2013-го до 2016 року. Головною причиною цього називають масштабну реформу правоохоронних органів, втім, додають, що зниження не є свідченням ефективності політики, а скоріш, ознакою тимчасової дезорганізації системи. 

Кількість засуджених військовослужбовців за роками. Скриншот сторінки дослідження

Після початку повномасштабного російського вторгнення експерти прогнозували, що споживання наркотиків в Україні різко зросте, наприклад ВООЗ оцінювали мільйонами кількість тих, хто може почати вживати такі речовини на тлі стресу. За рік після початку великої війни через український кордон намагалися ввезти психотропів більше в 156 разів, ніж за рік до цього. 

Дослідивши вироки, автори дослідження дійшли висновку, що зусилля українських правоохоронців зосереджені на “легких мішенях”, тобто на покараннях за зберігання, а не за системний збут.

Водночас судимість погіршує шанси на реабілітацію ветеранів й знижує довіру до держави, а це може призвести до маргіналізації та підвищення злочинності у цій групі. 

“У якомусь сенсі українські захисники потрапляють у так званий ідеальний шторм. З одного боку — широкомасштабне російське вторгнення, що, як і будь-яка війна (отже, стрес, страх, біль) призводить до зростання вживання наркотичних речовин… З іншого боку, на військових чекає українська правоохоронна система з її кількісною ефективністю”,говорить професор кафедри права та публічного управління Університету Короля Данила Микола Карчевський.

Одним зі шляхів, який міг би допомогти, називають декриміналізацію дій без мети збуту, дискусія про що не перший рік йде в експертних колах. 

У світі є приклади успішних практик, як-от у Португалії, де з 2021 року діє декриміналізація вживання та зберігання наркотиків. Всупереч прогнозам, такий крок там не призвів до зростання споживання, натомість зменшив кількість випадків заподіяння шкоди, пов’язаної з речовинами. 

Дослідники пропонують українській владі також замислитись про запровадження моделі “лікування замість покарання”, розробку спеціального механізму звільнення військових від кримінальної відповідальності та про відкриття центрів реабілітації в прифронтових регіонах.

Нині наркозалежні, які опинились у війську, можуть стикатись із насильством замість того, щоб отримувати лікування. 

Нагадаємо, що до початку повномасштабного російського вторгнення в Мін’юсті говорили про плани підвищити кримінальний поріг зберігання наркотиків, щоб прибрати різницю з європейськими нормами.

В Україні до 2020 року кожен дев’ятий в’язень сидів за зберігання заборонених речовин. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter