Єврокомісія розкритикувала телемарафон, недофінансування “Суспільного” та цензуру щодо опозиції на каналі “Рада”

Дата: 31 Жовтня 2024
A+ A- Підписатися

Європейська комісія презентувала звіт в межах пакета розширення ЄС 2024 року, в якому вперше розкритикували існування єдиного телемарафону, довіра до якого серед українців падає. 

Про це йдеться у звіті. 

Ілюстраційне зображення. Фото: LAURENCE GEAI / MYOP FOR “LE MONDE”

Автори звіту назвали фінансування телемарафону з державного бюджету “проблемою” та порадили переоцінити, чи це “найкраща платформа для вільного обміну думками між українцями”. Рівень довіри громадян до “Єдиних новин” падає, тож кілька десятків тисяч людей вже просили уряд перерозподілити гроші на його фінансування на ЗСУ, але посадовці відмовились

У Мінкульті, коментуючи висновки Єврокомісії, повторили тезу, що “держава планує припинити підтримку марафону після  завершення воєнного стану, зосередившись на сталому розвитку медіаінфраструктури”.

Очільник відомства Микола Точицький також наголосив, що мета урядовців “створити простір для правди й свободи слова”. Разом з цим відомо, що існують “чорні списки” телемарафону, до яких потрапляють ті, хто критикує владу. Це підтверджує й аналіз ефірів – переважно коментаторами в ньому є депутати від президентської партії. 

У Єврокомісії розкритикували уряд не лише за єдиний телемарафон, але й за роботу телеканалу “Рада”. Експерти нагадали, що мовник має висвітлювати роботу усієї Верховної Ради, й діяльність опозиції не є винятком. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Brendan Hoffman / The New York Times

Проблемою також назвали фінансування “Суспільного”. 

Очільник Мінкульту Точицький, реагуючи на це, сказав, що у бюджеті на наступний рік на роботу мовника передбачено 2,2 мільярда гривень, що нібито “повністю відповідає його запиту”.

Втім, це не так, бо закон про суспільні медіа в Україні передбачає – мовник має отримувати 0,2% загальних видатків держбюджету за попередній рік. Що означає 5 мільярдів 2024 року й понад 6 мільярдів – 2025 року. Правозахисники вже звертали увагу уряду на цю проблему. 

Нагадаємо, що телемарафон “Єдині новини” критикували в організації “Репортери без кордонів, а також у Держдепі США. Останні вважають, що марафон дає українській владі безпрецедентний рівень контролю за новинами. 

Соціологія показує, що більшість громадян вважає важливим критикувати хибні рішення влади навіть під час війни. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter