“Репортери без кордонів” закликали уряд України відмовитися від телемарафону “Єдині новини”

Дата: 08 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

“Репортери без кордонів” (RSF) закликали уряд України відмовитися від загальнонаціонального телемарафону “Єдині новини” через його низькі глядацькі рейтинги та рівень довіри, а також загрозу плюралізму у висвітленні інформації.

Відповідну заяву оприлюднили на сайті RSF. 

Скриншот з відео телемарафону “Єдині новини”

Пріоритетом має бути збільшення фінансової підтримки громадських і незалежних медіа, йдеться у заяві.

Керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF Жанна Кавельє наголосила на тому, що телемарафон, створений у лютому 2022 року, щоб протистояти масованій хвилі російської дезінформації на початку повномасштабного вторгнення, зараз піддається жорсткій критиці з боку громадянського суспільства в Україні.

У RSF закликали скасувати цю групу з шести основних каналів, які спільно виробляють 24-годинну програму новин, і повернутися до конкуренції з метою зміцнення плюралізму ЗМІ.

Тут також нагадали, що згідно з нещодавнім соцопитуванням телемарафон “Єдині новини” має глядацькі рейтинги з показником щонайбільше 10%. Лише трохи більше ніж 20% опитаних вважають, що такий формат новин усе ще актуальний.

“Репортери без кордонів” навели висновки громадських організацій, що спеціалізуються на темі ЗМІ, зокрема Інституту масової інформації та “Детектора медіа”, які стверджують, що телемарафон надто поблажливий до уряду, звинувачують журналістів у самоцензурі та шкодують про відсутність опозиційних телеканалів.

Попри те, що на початку повномасштабного вторгнення марафон “Єдині новини” був ефективним у боротьбі з безпрецедентною хвилею російської дезінформації, зараз він підриває плюралізм у ЗМІ, вважають у RSF.

Також “Репортери без кордонів” наголосили, що, попри представників влади про те, що телемарафон потребує реформування, а телеканали-учасники планують новий формат, його бюджет продовжує перевищувати 37 мільйонів євро (близько 1,5 млрд гривень). Водночас суспільний мовник “Суспільне” має 44 мільйони євро (близько 1,8 млрд гривень) для фінансування кількох національних і місцевих телеканалів, радіостанцій і сайтів новин, а також на оплату праці понад 4 тисяч осіб.

Нагадаємо, що, за даними соціологічних досліджень, глядачів телемарафону стає дедалі менше, а отже й доцільність його під питанням. 

Такий стан речей підтверджує й зменшення довіри до “Єдиних новин”. Так, за результатами дослідження КМІС, у грудні 2023 року показник довіри знизився до 43%, що є найменшим за весь час існування телемарафону. 

Попри це держава продовжує фінансувати діяльність телемарафону та каналів, які беруть участь у спільному ефірі. Фактично більша частина коштів буде спрямована на фінансування великих медіа, власниками яких є олігархи, пише Рух ЧЕСНО.

Водночас активісти наголошують, що зараз достеменно не відомо, хто відповідальний за ухвалення рішень щодо телемарафону. В інтерв’ю Руху ЧЕСНО очільник Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин зазначив, що не знає, хто був ініціатором його створення. За його словами, ініціювати такі процеси мало б Міністерство культури, проте там уже довгий час немає міністра.

Ексміністр Олександр Ткаченко наполягав на тому, що завершувати телемарафон можна буде лише після закінчення війни. 

Натомість нардепи опозиційних партій регулярно порушують тему доцільності телемарафону під час пленарних засідань.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що Комітет Верховної Ради з питань свободи слова готує звернення до Рахункової палати та Аудиторської служби щодо телемарафону “Єдині новини”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter