ЄСПЛ вимагає від Росії призупинити ліквідацію “Меморіалу”

Дата: 30 Грудня 2021
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) вимагає від Росії призупинити виконання рішень судів про ліквідацію “Міжнародного Меморіалу” та найстарішого в країні правозахисного центру “Меморіал”. 

Про це повідомляє правозахисна організація. 

У ЄСПЛ зазначили, що припинення роботи організацій може бути лише після того, як ЄСПЛ винесе рішення стосовно скарг на російське законодавство про “іноземних агентів”, яку організація “Міжнародний меморіал”, правозахисний центр “Меморіал” та інші російські некомерційні організації подавали до ЄСПЛ 2013 року.

Нагадаємо, у середині листопада Генпрокуратура подала позови щодо ліквідації організацій. 

Верховний Суд Росії 28 грудня 2021 ліквідував “Міжнародний Меморіал” за позовом Генпрокуратури. Причиною стало те, що організація не позначила низку публікацій у соціальних мережах згадкою про свій офіційний статус “іноземного агента”, який надала РФ 2016 року через те, що частину фінансування організація отримувала з-за кордону. Наступного дня аналогічне рішення ухвалив Московський міський суд щодо правозахисного центру “Меморіал”.

Як повідомляє ВВС Україна, на судовому засіданні прокурор назвав “Меморіал” “громадською загрозою“. Організацію звинуватили в тому, що їй платить Захід, аби зосередити увагу на радянських злочинах, замість того, щоб висвітлювати “славне минуле”. 

“Міжнародний Меморіал”… майже повністю зосереджений на спотворенні історичної пам’яті, насамперед про Велику Вітчизняну війну [Другу світову війну]”, – сказав у суді представник прокуратури, звинувативши групу у створенні “брехливого образу СРСР як терористичної держави”.

У суді адвокати “Меморіалу” стверджували, що робота групи була корисною для “здоров’я нації”. Вони назвали “Меморіал” другом Росії, а не її ворогом, а справу про ліквідацію назвали абсурдною та “орвеллівською”.

Серед сайтів, які “Меморіал” не позначав своїм статусом “іноземного агента”, була величезна база даних жертв політичних репресій, яку група зібрала за три десятиліття роботи.

Команда стверджувала, що виправила усі помилки, тож закриття видатної та шанованої організації через такі технічні помилки було непропорційним.

Слухачі під час судового засідання зустріли рішення суду вигуками “ганьба”. 

Закриття організації є яскравим символом того, як країна повертає назад за президента Володимира Путіна, відкидаючи критику навіть минулого як ворожий акт, пише кореспондентка ВВС Сара Рейнсфорд.

Уряди демократичних країн одностайно засудили обидва рішення російських судів.

Організація працювала над відновленням пам’яті про мільйони невинних людей, страчених, ув’язнених або переслідуваних в СРСР.

Рішення про закриття організації засудили низка українських громадських організацій, серед яких, зокрема, Центр прав людини ZMINA, “Крим SOS”, Центр громадянських свобод, правозахисний центр “Дія”, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Центр громадянської освіти “Альменда”, Платформа звільнення політв’язнів.

Окрім персональних санкцій, правозахисники закликають владу України, іноземні держави та міжнародні організації “рішуче засудити” рішення Верховного Суду Росії  та посилити дипломатичний, економічний та санкційний тиск на Росію.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: