“Який гарний, може комусь потрібен?”: у Маріуполі окупанти шукають нових батьків хлопчику, бо рідні виявилися “неблагонадійними”
У тимчасово окупованому Маріуполі загарбники відібрали в батьків дитину й тепер шукають їй нових. Окупанти кажуть, що рідні хлопчика виявилися “неблагонадійними”, а маріупольські посадовці впевнені, що батьки дитини не пройшли так званої фільтрації росіян.
Про це розповідає радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
Ролик із хлопчиком, якого авторка називає Василь, користувачка тіктоку Олена Малай виклала 11 грудня. Перша публікація на її сторінці в цій соцмережі з’явилася ще 2020-го. У профілі у фейсбуку користувачка з таким самим іменем та схожими фотографіями вказала, що є весільною фотографинею.
“Хлопчик Вася. Мешкає в лікарні… йди сюди, Васю! Його забрали від неблагонадійних батьків. Який гарний, може комусь потрібна така гарна дитина? Із блакитними очима. Ти хочеш нових батьків? Тааак, мій хлопчику”, – каже жінка на ролику.
У відкритих джерелах інформації про Олену Малай, яка була б дотична до окупаційної адміністрації Маріуполя, немає, але жінка активно пропонує в коментарях до власного допису всиновити хлопчика.
Вона стверджує, що він перебуває в селищі міського типу Володарське – це адміністративний центр Нікольської селищної громади.
Про це вона розповіла у відповіді на запитання користувачки з ніком user8716169545880 щодо того, як можна всиновити Василя. Охоча забрати дитину, якщо вірити даним у її профілі, мешкає у Єкатеринбурзі та Алмати. Жінка публікує багато пропагандистських відео, а один з роликів, що вона виклала, – це пісня виконавця Олега Газманова, занесеного до переліку загроз українській нацбезпеці.
“Як на мене, то це другий гімн Росії”, – вважає вона.
Малай не пояснює, що означає термін “неблагонадійні”, який вона використала щодо рідних батьків Василя. Проте Петро Андрющенко каже, що “неблагонадійними” росіяни називають тих, хто не пройшов фільтрації.
“Василь поки просто мешкає в лікарні, але, за інформацією від наших лікарів, бригада людожерів щодо російського всиновлення вже в дорозі. На наших очах ще одна дитина позбавиться Батьківщини, опіки, батьків через нелюдяність окупантів”, – розповідає посадовець.
Правозахисники вже фіксували випадки, коли російські військові розлучали дітей з батьками після проходження так званої фільтрації. Це є порушенням міжнародного гуманітарного права.
“Ця історія (з Василем. – Ред.) відбувається прямо зараз. Мабуть, уперше всі мають можливість не просто побачити, як це було всі 291 день війни в Маріуполі”, – каже Андрющенко.
Нагадаємо, що в Росії почали розповсюджувати серіал про викрадення українських дітей під виглядом усиновлення росіянами. Перші серії проєкту під назвою “Дитинство. Повернення”, почали викладати на ютубі ще наприкінці жовтня. Кожна серія пропагандистського серіалу розповідає конкретні історії дітей та громадян Росії, які стали співучасниками їхнього викрадення.
Росіяни, які незаконно всиновили дітей з окупованих територій України, масово повертають їх назад до дитячих будинків, коли виявляють захворювання та проблеми зі здоров’ям. Умови в російських установах, де опиняються викрадені діти, експерти порівнюють з концтаборами.
Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує випадки примусових депортацій на територію Російської Федерації та Білорусі, скоєних під час російської збройної агресії проти України.
Якщо ви стали потерпілим або свідком примусової депортації на територію Російської Федерації або Білорусі, залиште інформацію про себе в онлайн-формі або ж напишіть на електронну адресу iy@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.
За згодою заявника отримана інформація буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, зокрема до Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо для розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні.