Єврокомісія передала Раді ЄС скринінговий звіт щодо першого кластера в межах вступу України: що це означає
Європейська комісія надіслала Раді ЄС перший скринінговий звіт щодо кластера “Основи”, з якого відкриватимуть переговори про членство України в ЄС.
Про це повідомило агентство Інтерфакс-Україна.

Подання скринінгового звіту є першим кроком у переговорах щодо членства в ЄС
Скринінговий звіт щодо першого переговорного кластера був надісланий Раді ЄС 16 січня. Переговори про вступ до ЄС складаються з 35 розділів, які об’єднані в шість кластерів. Їх відкривають по черзі залежно від досягнень країни-кандидата.
“Подання скринінгового звіту є першим кроком у переговорах щодо членства, де комісія пояснює кандидату його права та обов’язки як держави-члена, а на другому етапі оцінює, де перебуває кандидат з погляду правової відповідності та можливості застосовувати acquis (сукупність законів і прав ЄС, що застосовуються в державах-членах. – Ред.)”, – повідомили в Єврокомісії.
Зазначається, що скринінговий звіт минулого тижня стосується кластера 1 “Fundamentals” (“Основи”), який лежить в основі переговорів про вступ. Відповідно до переговорних рамок, цей кластер у переговорах відкривається першим і закривається останнім.
Згідно з інформацією, скринінговий звіт тепер обговорюватимуть з державами-членами в раді.
“Щойно рада погодиться з тим, що початкові контрольні показники для цього кластера виконано і країни представили свою позицію на переговорах, а ЄС погодив свою позицію на переговорах, організовується Міжурядова конференція, на якій обидві країни офіційно відкривають кластер на переговорах”, – повідомили в Єврокомісії.
Рішення, які стосуються переговорів щодо вступу до ЄС, Рада ЄС має ухвалити одноголосно.
Повідомляється, що Україна наразі проходить двосторонній процес перевірки, який триватиме до осені 2025 року. Якщо Україна виконає всі умови, Єврокомісія розраховує на відкриття перемовин щодо кластерів якнайшвидше у 2025 році, починаючи з кластера 1 “Основи”.
Єврокомісія надала свою оцінку поточної позиції України у фундаментальних сферах
Процес скринінгу є критично важливою попередньою фазою переговорів про вступ до ЄС. Він передбачає детальний аналіз нормативних актів та інституцій країни-кандидата для оцінювання їхньої відповідності стандартам ЄС, звертає увагу експерт із євроінтеграції Богдан Веселовський у коментарі ZMINA.
Він нагадує, що кластер “Основи”, який є центральним у процесі вступу, охоплює такі ключові сфери: судова система та основні права, політика юстиції, свободи та безпеки, публічні закупівлі, статистика та публічний фінансовий контроль.
“Подаючи цей звіт, Європейська комісія надала свою оцінку поточної позиції України в цих фундаментальних сферах, визначивши як сильні сторони, так і сфери, які потребують подальших реформ. В основі звіту лежить комплексна оцінка законодавства країни-кандидата, аналіз того, наскільки добре її правова база відповідає законодавству ЄС, а також виявлення прогалин, які необхідно усунути“, – зазначає експерт.
Це доповнюється оцінкою інституційних рамок країни з акцентом на реформуванні державного управління, незалежності судової системи, фінансовому контролі та структурах управління для забезпечення ефективної імплементації законодавства ЄС.
“Потім узагальнюються результати двосторонніх зустрічей, в яких викладено основні дискусії між Європейською комісією та національними представниками, включно з будь-якими роз’ясненнями або додатковою інформацією, наданою країною-кандидатом”, – розповідає Богдан Веселовський.
Після цього Єврокомісія надає експертну оцінку відповідності країни стандартам ЄС, підкреслює сильні сторони та визначає необхідні законодавчі та інституційні реформи.
“Цей розділ часто містить конкретні рекомендації та визначає потенційні початкові критерії – умови, які мають бути виконані до початку офіційних переговорів щодо конкретного кластера. Врешті, у звіті окреслюються наступні кроки, визначаються конкретні законодавчі та політичні заходи, необхідні для просування в процесі вступу“, – зауважує він.
За словами експерта, структуруючи звіт у такий спосіб, Єврокомісія надає чітку дорожню карту інтеграції до ЄС, допомагаючи країнам-кандидатам усунути недоліки та поступово відповідати суворим вимогам членства.

Після подання звіт про перевірку обговорюватиметься державами-членами ЄС у Раді ЄС.
“Ця дискусія спрямована на встановлення консенсусу щодо контрольних показників, яких Україна повинна досягти задля прогресу в переговорах про вступ. Після узгодження цих початкових контрольних показників (бенчмарків) і формулювання переговорних позицій буде скликано Міжурядову конференцію для офіційного початку переговорів щодо кластера “Основи“, – зазначає Богдан Веселовський.
Експерт додає, що перший кластер має закриватись останнім і буде автоматично закритий за таких умов:
- будуть закриті інші кластери;
- виконані контрольні показники;
- жодна держава-член ЄС не протистоятиме тому, що в Україні є відступи (порушення) основних стандартів верховенства права.
Європейська комісарка з питань розширення Марта Кос 14 січня заявила, що 2025 року в переговорах про членство України в Європейському Союзі буде можливо відкрити перший кластер, який стосується фундаментальних прав, та тридцять перший (щодо закордонної політики). Під час переговорів про розширення вирішальне значення має рішення країн-членів.
Перший кластер “Основи” (Fundamentals) може бути відкритий, ймовірно, у квітні-травні 2025 року. Про це єврокомісарка Марта Кос повідомила в грудні 2024 року в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна.