Вступ до ЄС: в уряді розраховують реалізувати дорожні карти з верховенства права та демократичних інституцій до 2027 року
В Україні розробили дорожні карти “Верховенство права” та “Функціонування демократичних інституцій”, які є орієнтиром змін під час вступу України до ЄС. Їх розраховують реалізувати до 2027 року.
Про це розповіла заступниця міністерки юстиції Людмила Сугак.

У Міністерстві юстиції представили дві дорожні карти “Верховенство права” та “Функціонування демократичних інституцій”. Дорожні карти – це плани трансформацій, за якими Україна здійснюватиме реформи на шляху до членства в ЄС.
Документи розробляли в співпраці із 40 органами влади, 25 громадськими організаціями та міжнародними партнерами.
“Затвердження дорожніх карт у сферах верховенства права та реформи державного управління є умовою для відкриття перемовин по кластеру 1 “Основи процесу вступу до ЄС” (Fundamentals)”, – зазначила Людмила Сугак на конференції “Вступ України до ЄС: формування трансформаційного порядку денного”.
У Мін’юсті уточнили, що дорожня карта з функціонування демократичних інституцій є додатковим суттєвим елементом для отримання політичної підтримки членства України в ЄС від усіх держав Союзу.
Наразі проєкти дорожніх карт проходять експертні обговорення, після яких будуть підготовлені остаточні варіанти документів, зазначили у відомстві. Їхня імплементація розпочнеться після затвердження Радою ЄС.
Дорожні карти передбачають майже пів тисячі стратегічних і важливих кроків, які Україна має виконати. Карти синхронізовано з міжнародними зобов’язаннями України та іншими стратегічними документами.
“Ми усвідомлюємо, що наш успіх на шляху до членства в ЄС залежить від ефективної та своєчасної імплементації дорожніх карт. Реалізація цієї низки заходів до 2027 року є нашою амбітною метою, яку ми неодмінно виконаємо”, – звернула увагу урядовиця.

Переговори про вступ до Євросоюзу нових держав розбито на 35 розділів. З них 33 об’єднано в шість тематичних кластерів, які відкриваються почергово. Розділи 34 “Інституції” та 35 “Інші питання” розглядатимуться окремо. За кожним з цих розділів Єврокомісія спочатку проводить офіційний скринінг відповідності законодавства України та Євросоюзу.
За словами віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної, після того, як Україна надасть дорожні карти ЄС, у квітні можливо буде відкрити переговори щодо першого кластера “Основи” (Fundamentals).
Раніше ZMINA писала, що Україна має подати ЄС дорожні карти щодо демократичних інституцій, верховенства права та публічного адміністрування, а також план дій стосовно національних меншин. Коли держави-члени погодяться, що їхні вимоги виконано, вони узгодять мандат на переговори з ЄС. Про це розповіла посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова.