Верховний Суд визнав законною заборону на російськомовний культурний продукт на Львівщині

Дата: 19 Серпня 2019
A+ A- Підписатися

Верховний Суд визнав законним мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області і скасував рішення судів нижчих інстанцій про незаконність мораторію.

Як повідомляє пресслужба Львівської обласної ради, таке рішення ВСУ ухвалив 15 серпня.

Згідно з рішенням, суди попередніх інстанцій припустилися неправильного застосування норм матеріального права, задовольняючи позови щодо визнання протиправним та нечинним рішення Львівської облради від 18 вересня 2018 року №745 “Про мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області”.

“Верховний Суд України став на бік Львівської обласної ради та громади Львівщини: скасував рішення двох судів, які вважали, що рішення облради про мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території області є незаконним, зокрема не відповідає гарантіям, наданим Державою Україна”, – розповів голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.

Як пояснив начальник юридичного відділу облради Андрій Мельник, Верховний Суд України задовольнив касаційну скаргу Львівської обласної ради та скасував рішення судів нижчих інстанцій у справі щодо російськомовного культурного продукту.

Нагадаємо, мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території області депутати облради ухвалили 18 вересня 2018 року. Проєкт мораторію підготувало ВО “Свобода”, він потрібен для “задля захисту українського інформаційного простору від гібридних впливів держави-агресора”.

Уже за місяць стало відомо, що через заборону в області більше не продаватимуть мистецький журнал “ШО”, який видається в Україні з 1995 року. Згодом аналогічні мораторій ввели в Тернополі, Житомирі та на Волині.

Експерт Центру прав людини ZMINA Володимир Яворський зазначав, що ці рішення суперечать Конституції, законам України та міжнародному праву.

Він, зокрема, вказує, що українське законодавство не містить такого поняття як “російськомовний культурний продукт”. Крім того, місцеві ради посилаються на визнання Російської Федерації країною-агресором, однак у їхніх рішеннях ідеться не про заборону продукції, виробленої в цій країні. Йдеться про заборону продукції російською мовою, що є суттєво відмінним поняттям, оскільки забороняє, зокрема, й товари, вироблені в Україні.

Стаття 34 Конституції України гарантує кожному “право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань”. Це ж право гарантується статтею 10 Європейської Конвенції про захист прав людини. Ця свобода повною мірою охоплює й свободу самому обирати мову, якою реалізувати свободу вираження.

Водночас стаття 10 Конституції України без жодних винятків гарантує в Україні “вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України”.

Ці заборони також розглядати і як приклад прямої дискримінації за мовною ознакою, що заборонена Законом “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні” та статтею 24 Конституції України.

17 січня 2019 року Львівський окружний адмінсуд визнав незаконною і скасував заборону на публічне використання російськомовного культурного продукту в області.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: