Вдалося звільнити з російського полону десять цивільних. Серед них Наріман Джелял

Дата: 28 Червня 2024
A+ A- Підписатися

До України з російського полону 28 червня вдалося повернути десятеро цивільних людей, яких незаконно утримувала Російська Федерація.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський на своїй фейсбук-сторінці.

Серед них заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, захоплений у Криму ще у 2021 році Наріман Джелял.

Серед звільнених також: 

  • колишня вчителька німецької мови, мистецтвознавиця та наукова співробітниця Горлівського художнього музею Олена Пех та Валерій Матюшенко, цивільні, які були в полоні ще з 2017–2018 років;
  • Богдан Гелета та Іван Левицький, священнослужителі Української греко-католицької церкви, захоплені в Бердянську за опір окупантам;
  • Микола Швець, Наталія Захаренко, Павло Купрієнко, Людмила Гончаренко та Катерина Брюханова, цивільні, захоплені та ув’язненні на території Білорусі. 
Джерело: The Associated Press

Президент та голова Меджлісу Рефат Чубаров подякували кожному й кожній, хто допомагав у звільненні громадян України. При цьому президент відзначив зусилля Ватикану заради того, щоб повернути додому цих людей.

Джерело: The Associated Press

Координаційний штаб проінформував, що цим обміном завершився 53-й обмін, який розпочався 25 червня з визволення 90 захисників. 

 

Нагадаємо, що 3-го та 4 вересня 2021 року співробітники незаконного “управління ФСБ” в Криму провели п’ять обшуків на півострові, після яких затримали й вивезли в невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова. Родичі та адвокати затриманих подали заяви до різних де-факто правоохоронних органів, однак жоден з них тоді не повідомив про місце перебування зниклих.

Увечері 4 вересня стало відомо, що всі затримані перебували в будівлі “ФСБ”. Згодом з’явилась інформація, що до Асана та Азіза Ахтемових застосовували тортури.

Російські силовики звинуватили Асана й Азіза Ахтемових і Нарімана Джеляла в порушені ст. 281 (“диверсія”), ст. 222.1 (“незаконні придбання, передання, збут, зберігання, перевезення або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв”) та ст. 226.1 (“контрабанда вибухових пристроїв”) КК РФ. Усі звинувачення мають формулювання “злочин, скоєний організованою групою осіб”.

За версією ФСБ, 23 серпня 2021 року обвинувачені навмисне встановили на газопровід у селі Перевальне Сімферопольського району вибуховий пристрій, пошкодивши його. Це нібито призвело до того, що газопостачання в селі було перерване, що позначилося на роботі соціальних установ та завдало збитків у розмірі 105 тисяч рублів.

7 вересня 2021 року ФСБ оприлюднила заяву, у якій звинуватила затриманих у диверсії на замовлення Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України та Меджлісу. Російські ЗМІ також поширили відео ФСБ з нібито “зізнаннями” заарештованих у Сімферополі 6 вересня кримчан Азіза й Асана Ахтемових. ГУР Міноборони України відкинуло обвинувачення ФСБ щодо начебто причетності відомства до пошкодження газопроводу в Перевальному.

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим переконане, що цю кримінальну справу Росія ініціювала через участь Джеляла в тогорічному саміті Кримської платформи

Як відомо, 20 липня в “суді” Джелял дав розгорнуті свідчення та докладно розповів про своє затримання: тримання в підвалі, психологічний тиск і погрози. Окупаційні силовики ще тоді, у вересні 2021 року, відверто йому сказали, що справжньою причиною затримання є участь заступника голови Меджлісу в саміті Кримської платформи. 

Відомство нагадало, що Джелял був єдиним представником кримськотатарського народу, який живе в тимчасово окупованому Росією Криму та відкрито взяв участь у цьому саміті в Києві.

У вересні минулого року Джеляла засудили до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму зі штрафом 700 тисяч рублів та обмеженням волі строком на півтора року.

Асана Ахметова засудили до 15 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі на один рік.

Азіза Ахтемова засудили до 13 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі на один рік.

Станом на 28 червня незаконно ув’язненими окупаційною владою лишаються 217 осіб, з них 132 кримські татари. Із загальної кількості 40 – арештовані (з них 29 кримські татари), 149 – ув’язнені (з них 98 кримських татар), 28 – без статусу (з них 6 кримські татари).

Напередодні голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник повідомила, що за десять років російської агресії Україна не спромоглася розбудувати належну та достатню підтримку звільненим цивільним полоненим та бранцям Кремля.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter