В Україні затримали та хочуть видати Китаю активіста, який на батьківщині захищав уйгурів

Дата: 13 Серпня 2021
A+ A- Підписатися

Українські прикордонники затримали активіста Йілісена Айеркена, який займається захистом прав уйгурів. Його можуть депортувати до Китаю. 

Про це повідомив у фейсбуку координатор Українського центру вільного Гонконгу Артур Харитонов.

Йілісен Айеркен. Фото: фейсбук-сторінка Артура Харитонова

Йілісен Айеркен – 24-річний казах за походженням, однак при цьому він є громадянином КНР з округу Сіньцзян. Як розповів Харитонов, активіст працював з уйгурами, яких переслідує влада Китаю, та виступав проти політики поміщення їх у так звані “табори перевиховання” та інших видів тиску.

У серпні поточного року, коли Айеркен зрозумів, що йому загрожує небезпека у КНР, він втік до Словаччини, проте невдовзі його депортували в Україну. 

“Враховуючи корумповану практику уряду, шукачі захисту в українського суспільства з вищезазначеного регіону зазвичай цинічно депортуються дрібними функціонерами до таборів смерті. 13 серпня запланований розгляд питання про депортацію Айеркена до КНР”, – зазначив Харитонов.  

Наразі чоловік знаходиться у СІЗО міста Чоп.

Координатор Українського центру вільного Гонконгу нагадав, що у червні Україна відкликала свій підпис під проєктом резолюції Ради з прав людини ООН про засудження дискримінації комуністичним Китаєм уйгурів у Сіньцзяні, а тому є ймовірність того, що Айеркен не знайде захисту в української влади. 

“Це (висилання Айеркена.– Ред.) стане останнім цвяхом у імідж України як демократичної, європейської та правової держави”, – обурюється Харитонов. 

Айеркен не перший активіст з Китаю, якого переслідує комуністичний режим на території України. У липні поточного року стало відомо, що спецслужби КНР погрожували викрасти 19-річного політичного біженця Ван Цзіньюя.

Правозахисники говорять, що Україна не є безпечною третьою країною , адже система надання притулку тут демонструє низку порушень прав людини.

Новини про видавання владі різних держав людей, що шукають притулку в Україні, з’являються доволі часто. 2018 року Генеральна прокуратура екстрадувала інгуша Тимура Тумгоєва до Російської Федерації за запитом ФСБ. Про тиск із боку СБУ повідомляла й низка турецьких дисидентів, які переховувалися тут від переслідувань влади Реджепа Ердогана.

На початку поточного року Україна з порушенням міжнародних норм видала Туреччині двох опозиціонерів Саліха Фідана та Самета Гуре.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: