Україна з порушенням міжнародних норм видала Туреччині двох опозиціонерів – правозахисники

Дата: 13 Січня 2021
A+ A- Підписатися

Україна на початку січня депортувала до Туреччини Саліха Фідана та Самета Гуре, яких турецька влада звинувачує в причетності до терористичної організації. Правозахисники називають цю екстрадицію незаконною через недотримання міжнародних норм, адже висланим громадянам на батьківщині може загрожувати жорстоке поводження та тортури.

Про це повідомляє міжнародний ресурс Al-Monitor.

Саліх Фідан та Самет Гуре. Фото: Страна.юа

За повідомленням Міністерства внутрішніх справ Туреччини, Саліх Фідан та Самет Гуре були членами організації під керівництвом Фетхуллаха Гюлена, турецького священнослужителя у вигнанні, якого Анкара звинувачує в сприянні спробі державного перевороту у 2016 році.

Згідно із заявами турецької влади, незабаром після невдалого перевороту 2016 року Фідан утік із дружиною до Багдада, де працював в університеті, пов’язаному з Гюленом, а Гуре “активно служив” організації Гюлена, працюючи вчителем фізики в Ербілі, і нібито мав рахунок у турецькому банку Asya. Все це Анкара вважає доказами членства в терористичній групі.

Турецький суд видав ордери на арешт Фідана і Гуре за звинуваченням у причетності до збройної терористичної організації, і їхні справи розглядаються в прокуратурі Анкари.

Міністерство внутрішніх справ Туреччини також повідомляє, що чоловіків заарештували в Україні під час спроби незаконного перетину українсько-польського кордону.

Інформація про затримання двох громадян Туреччини є також і на сайті Державної прикордонної служби України. За версією українських правоохоронців, іноземців затримали, суд оштрафував їх, а згодом двох із чотирьох чоловіків відправили до Туреччини.

Затримані в новорічну ніч біля кордону чоловіки. Фото: ДПСУ

Водночас правозахисники засудили депортацію Фідана та Гуре, вказавши, що вона порушує міжнародні норми, які забороняють урядам видавати осіб до країн, де вони перебувають під загрозою переслідування або жорстокого поводження.

“Вислання двох осіб без належної судової процедури є грубим порушенням зобов’язань України за Конвенцією проти катувань та жорстокого поводження, що принижує гідність”, – заявив у коментарі “Аль-Монітор” адвокат із прав людини з Брюсселя Алі Їльдіз.

У правозахисній організації Freedom House зауважують, що навіть те, як швидко відбувалась екстрадиція турецьких громадян, є ознакою того, що вона була незаконною і непрозорою, і може свідчити, що підозрювані не мали доступу до адвокатів та можливостей для свого захисту. 

“Можна із впевненістю припустити, що в Туреччині Гюр та Фідан не отримають справедливого суду та захисту своїх прав. Депортувавши Гюра та Фідана, Україна посприяла сучасній кампанії транснаціональних репресій проти тих, кого сприймають як політичних опонентів турецької влади”, – зазначив у коментарі “Радіо Свобода” директор офісу Freedom House в Україні Метью Шааф.

За даними організації, останніми роками Україна депортувала щонайменше п’ятьох людей до Туреччини та ще багатьох – до інших авторитарних держав, часто за підозрілих обставин чи без надання належного правового захисту в судових процесах.

Видані Україною до Туреччини у 2018 році турки Юсуф Інан та Саліх Зекі Їгіта

Тож, на думку Freedom House в Україні, це ставить питання про щирість зобов’язань української влади щодо захисту прав людини на національному та міжнародному рівнях, включно з обіцянкою президента Володимира Зеленського захищати людей, що рятуються від політичних переслідувань.

Правозахисники наголосили, що замість “безперешкодних депортацій на підставі непереконливих і політично мотивованих звинувачень від репресивних урядів” Україні слід захищати тих, хто шукає захисту від репресій, надаючи їм ефективні можливості для подання відповідних заяв і отримання притулку та відхиляючи запити про депортацію від авторитарних держав, де тортури та інші порушення прав людини є звичайним явищем.

Відомо, що після невдалого державного перевороту в Туреччині, який відбувся у 2016 році, влада країни почала переслідувати реальних та ймовірних послідовників Фетхуллаха Гюлена – письменника та громадського діяча, який переховується від тиску в США. Офіційно саме його правоохоронці Туреччини називають організатором перевороту, а його послідовників – членами терористичної організації. 

Після подій у Туреччині багато тих, хто не підтримує політику чинного президента Ердогана, почали тікати до країн ЄС та до України. Під переслідування турецьких силовиків потрапили понад 100 тисяч працівників держсектору, включно з викладачами та суддями, яких звільнили з посад через підозри у зв’язках з Гюленом.

Нагадаємо, за словами правозахисників, Україна не є безпечною третьою країною і Країна, яка не є країною походження іноземця або особи без громадянства., адже система надання притулку тут демонструє низку порушень прав людини.

Новини про видавання владі різних держав людей, що шукають притулку в Україні, з’являються доволі часто. У 2018 році Генеральна прокуратура екстрадувала інгуша Тимура Тумгоєва до Російської Федерації за запитом ФСБ. Чоловіка затримали українські прикордонники в аеропорту Харкова в червні 2016 року, куди він прибув з Туреччини. У липні 2017 року його звільнили з-під варти після закінчення терміну екстрадиційного арешту. Російські силовики підозрюють Тумгоєва в участі в ІДІЛ на території Сирії. Європейський суд з прав людини двічі відмовляв адвокатам Тумгоєва в припиненні екстрадиції, але Комітет ООН з прав людини зобов’язав українську владу припинити її.

Про тиск із боку СБУ повідомляла й низка турецьких дисидентів, які переховувалися тут від переслідувань влади Реджепа Ердогана.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: