В Україні підпишуть угоду про створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії Росії

Дата: 04 Березня 2023
A+ A- Підписатися

У Львові під час конференції United for Justice підпишуть угоду про створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії Російської Федерації. Його створення анонсувала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. 

Про це йдеться у заяві на сайті Єврокомісії.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн

Також президентка Єврокомісії заявила, що Росію необхідно притягнути до відповідальності за злочини проти людяності, скоєні в Україні.

“Європейський Союз підтримує роль Міжнародного кримінального суду. Ми також вважаємо, що потрібен спеціальний трибунал для переслідування злочину агресії Росії. І я пишаюся тим, що на цій конференції як першого кроку ви підпишете угоду про створення Міжнародного центру з переслідування злочину агресії в Гаазі”, заявила Урсула фон дер Ляєн.

Під час заходу також обговорювали механізми притягнення Росії до відповідальності за злочини в Україні.

“Росія має понести відповідальність за ці жахливі злочини. Путін має бути притягнутий до відповідальності. Ми повинні зробити все, що в наших силах, щоб притягнути винних до відповідальності. Європейський Союз разом з нашими партнерами продовжить працювати над тим, щоб Росія заплатила за це”, – зазначила президентка Єврокомісії.

Крім того, на конференції підписали оновлену угоду про створення Спільної слідчої групи Євроюсту з метою сприяння створенню Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії (ICPA) в її структурі. Також уже створили слідчу групу для збору доказів та розслідування міжнародних злочинів, скоєних в Україні. Ця спільна слідча група складається з Міжнародного кримінального суду, України та Литви, Польщі, Естонії, Латвії, Словаччини, Румунії.

До Регламенту Євроюсту внесли зміни, які надали Агентству юридичну можливість надійно зберігати та аналізувати докази щодо основних міжнародних злочинів. Судову базу даних запустили в лютому 2023 року.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) уповноважений переслідувати найтяжчі міжнародні злочини, такі як геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини. Він також уповноважений переслідувати злочин агресії, але лише щодо тих країн, які визнали його юрисдикцію щодо цього злочину. Злочин агресії це злочин, скоєний вищим політичним і військовим керівництвом.

З огляду на те, що Росія не визнає юрисдикцію МКС, а отже, МКС не може здійснювати цю компетенцію в контексті війни Росії проти України. Щоб заповнити цю прогалину, у листопаді 2022 року Єврокомісія представила державам-членам різні варіанти, щоб забезпечити притягнення російських осіб до відповідальності за звірства, скоєні в Україні.

Нагадаємо, найближчим часом в Україні запрацює Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду. Це сприятиме більш ефективному розслідуванню міжнародних злочинів, вчинених в Україні, адже дозволить посилити слідчу роботу безпосередньо на місцях.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter