Україна може відкрити перший кластер переговорів із ЄС у квітні – Ольга Стефанішина
Україна розраховує відкрити перший кластер переговорів з ЄС у квітні, ще два кластери – у червні. Також на меті відкрити переговори за ще трьома кластерами під час данського головування в ЄС.
Про це сказала віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина на конференції “Вступ України до ЄС: формування трансформаційного порядку денного”.

За словами Ольги Стефанішиної, після того, як Україна надасть дорожні карти до ЄС, у квітні можливо буде відкрити переговори по першому кластеру “Основи” (Fundamentals).
“І так само на червень ми будемо готові по ще двох кластерах відкрити переговори. І відповідно за данського головування (півріччя з 1 липня 2025 року. – Ред.) так само відкрити ще три кластери. Тобто всі”, – заявила віцепрем’єрка.
За її словами, за головування Польщі (у першому півріччі 2025 року) Україна може відкрити також переговорні кластери 2 та 6.
“Фундаментальний кластер для нас насправді головний. Він дуже добре структурує та об’єднує державу навколо ключових напрямів, по яких буде рухатись країна з погляду державного управління, функціонування інституцій, антикорупційної політики”, – зауважила Ольга Стефанішина.
Другий кластер, щодо якого наразі ведуться зустрічі, стосується внутрішнього ринку.
“Якщо перший кластер – це “душа” нашого майбутнього членства, то внутрішній ринок – це його “тіло”, без якого можна душею линути до Європейського Союзу, а ногами не дійти. Тому перший і другий кластер для нас дуже важливі”, – сказала урядовиця.
Вона уточнила, що польське головування запропонувало відкрити переговори по зовнішній і безпековій політиці, що включає також і торгову політику.
Раніше ZMINA писала, що Україна має подати ЄС дорожні карти щодо демократичних інституцій, верховенства права та публічного адміністрування, а також план дій стосовно національних меншин. Коли держави-члени погодяться, що їхні вимоги виконано, вони узгодять мандат на переговори з ЄС. Про це розповіла посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова.
Переговори про вступ до Євросоюзу нових держав розбиті на 35 розділів. 33 з них об’єднані в шість тематичних кластерів, які відкриваються почергово. Розділи 34 “Інституції” та 35 “Інші питання” розглядатимуться окремо. За кожним з цих розділів Єврокомісія спочатку проводить офіційний скринінг відповідності законодавства України та Євросоюзу.
Нагадаємо, Європейська комісія 16 січня надіслала Раді ЄС перший скринінговий звіт щодо кластера “Основи”, з якого відкриватимуть переговори про членство України в ЄС. Процес скринінгу є критично важливою попередньою фазою переговорів про вступ до ЄС. Він передбачає детальний аналіз нормативних актів та інституцій країни-кандидата для оцінювання їхньої відповідності стандартам ЄС, пояснив експерт із євроінтеграції Богдан Веселовський.