Зеленський створив Комісію з питань правової реформи. Про “добро і зло” в її складі говорять експерти

Дата: 08 Серпня 2019
A+ A- Підписатися

Президент Володимир Зеленський затвердив склад Комісії з питань правової політики, до якої увійшли як експерти й правозахисники, яким довіряє громадськість, так і недоброчесні та скомпроментовані судді.

Указ про створення комісії опублікований на сайті голови держави. 

Комісія покликана сприяти подальшому вдосконаленню правової системи України. Її члени розроблятимуть та вноситимуть узгоджені пропозиції щодо змін до Конституції, законодавства про організацію судової влади, здійснення правосуддя та статус суддів. Також комісія опікуватиметься питаннями кримінальної відповідальності та кримінального процесуального законодавства, розвитком юридичної освіти та реформуванням органів правопорядку. Вона, крім того, працюватиме над створенням умов для реінтеграції тимчасово окупованих територій та його населення у правовому полі.

Як йдеться в указі, склад комісії формується з числа фахівців у галузі права, які мають високу кваліфікацію і значний досвід роботи у цій галузі, у тому числі провідних вчених, представників міжнародних організацій та всеукраїнських громадських об’єднань, діяльність яких спрямована на захист прав людини і основоположних свобод. Участь у роботі комісії відбувається на громадських засадах і на безоплатній основі.

Правозахисники та громадськість позитивно оцінюють те, що до персонального складу комісії увійшли такі експерти, як заступник голови правління громадської організації “Центр політико-правових реформ” Роман Куйбіда, екс-членкиня правління Центру протидії корупції Анастасія Красносільська, екс-Омбудсман, голова громадської організації “Український інститут з прав людини” Валерія Лутковська, координаторка освітніх програм для юристів громадської спілки “Українська Гельсінська спілка з прав людини” Дар’я Свиридова, адвокат громадської організації “Регіональний центр прав людини” Роман Мартиновський, директор програми “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження” Роман Романов, директор з наукового розвитку громадської організації “Центр політико-правових реформ” Микола Хавронюк та колишній член Вищої кваліфікаційної комісії суддів Андрій Козлов.

Водночас член Громадської ради доброчесності Роман Маселко звертає увагу на те, що до комісії увійшла низка недоброчесних кандидатів. За його словами, з 12 суддів-членів комісії по п’ятьох є висновки ГРД про їхню недоброчесність. Щодо ще трьох є серйозні сумніви у відповідності їх статків доходам.

Наприклад, до комісії увійшли колишній член ВККС часів Януковича Анатолій Марцинкевич, який підлягає люстрації, діючий член ВККС Олександр Дроздов, який очолює засновану Медведчуком Спілку адвокатів України та має подяку від Януковича за вибори 2010 року.

Крім того, за словами Маселка, до групи з питань правосуддя, яка має напрацювати механізми виправлення проваленої судової реформи, увійшли 26 людей, але частина з них, на думку адвоката, члена Громадської ради доброчесності Романа Маселка, відповідальні за провал судової реформи. 

“Чи можна чекати від такої комісії “нових облич” радикальних якісних змін запущеної судової реформи? Як на мене, питання риторичне”, – говорить Маселко. 

 

“Лише два члени комісії (Красносільська та Куйбіда) причетні до розробки радикальних змін, що пропонують громадські організації і які підтримав ще кандидатом Зеленський та партія “Слуга народу” перед виборами. Тобто абсолютна більшість членів Комісії отримали свої посади завдяки судовій реформі, або відповідальні за провал реформи, або є представниками старої системи, ради зміни якої і запускалась реформа”, – наголошує він. 

Критикують склад комісії й правозахисники з Фундації DEJURE. Вони зазначають, що недоброчесні члени у складі комісії разом іншими будуть роздумувати, як саме позбавити себе посад, та не допустити знаходження подібних собі на посадах в майбутньому.

“Досить дивно бачити у складі комісії тих функціонерів, які за часів Порошенка, і навіть Януковича, – не тільки не сприяли судовій реформі, а ще й активно чинили їй спротив. За таких умов можна очікувати ще п’ять років роботи, коли необхідність реформи може бути “офіційно визнана”, зміни до нормативної бази – внесені, процеси – запущені, але, в той же час, імплементація внесених змін та перебіг процесів демонструють низьку зацікавленість – чи то пак її відсутність – у чинної влади”, – говорить голова правління фундації Михайло Жернаков

Також правозахисники додають, що указ Зеленського передбачає участь у роботі комісії консультантів та спостерігачів від міжнародних організацій, проте лише з правом дорадчого голосу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: