У Києві протестували проти репресій у Казахстані
Організатори контракції висловлювали думку, що подібні акції протесту псують відносини України з Казахстаном під час російсько-української війни.
Павло Яцин: Ви знаєте, хто ініціатор акції, на яку ви прийшли?
Олександра Матвійчук: Я знаю, що це акція солідарності, яка проходить на підтримку людей, яких переслідують у Казахстані. Серед цих людей є українські аналоги, наприклад кримський правозахисник Сервер Мустафаєв. Такі самі люди є в Казахстані. Або є схожі на Романа Сущенка журналісти.
Я особисто слідкувала за ситуацією в Казахстані. Наші колеги також їздили на суди після розстрілів у Жанаозен і спостерігали, як відбувалися ці судилища. Вони знають свідчення людей, яких катували. Це все та авторитарний режим, що душить свободи і людей, спонукало мене вийти сьогодні на майдан Незалежності і підтримати людей, які мирно борються за права людини.
Павло Яцин: Кажуть, що це все спонсорує Аблязов, який утік зі своєї країни і вкрав 10 млрд доларів.
Олександра Матвійчук: Багато хто що каже. Коли під час Революції гідності ми виходили на акції протесту, щоб захистити демократичний розвиток, то на нас теж багато хто що казав. Звинувачували в “проплаченості” чи ж бо в радикальності. Історія все розставить на свої місця і дасть кожному факту оцінку.
Павло Яцин: Ініціатор цієї акції – Аблязов…
Олександра Матвійчук: Я вийшла на акцію солідарності з громадянським суспільством.
Павло Яцин: Якщо у нас країна, що воює, то чи не породжує ця акція тривогу у мешканців столиці?
Олександра Матвійчук: Україна, яка воює з Росією…
Павло Яцин: Нам потрібен ще конфлікт із Казахстаном?
Олександра Матвійчук: 5,5 мільйонів громадян України живуть на окупованій Росією території України. Україна та українці постійно звертаються до світу по допомогу і просять виявити солідарність. Саме вони насамперед мають демонструвати цю міжнародну солідарність колегам, які в інших країнах мирно та в ненасильницький спосіб борються за права та свободи. Це наш прямий і моральний обов’язок. Без цього ми не маємо права розраховувати на міжнародну підтримку. А результат – показати, що присутні тут громадяни України підтримують громадян Казахстану в їхній мирній боротьбі за права та свободи.
Павло Яцин: Ми за, але що ми можемо зробити? Оголосити війну Назарбаєву?
Олександра Матвійчук: Ми тут, щоб не оголошувати війну, а мирним способом висловити свою думку. Ми живемо в цифровому світі, і громадяни Казахстану, які мирно борються за свої права та свободи, дізнаються, що на майдан Незалежності виходили українці, яким не байдужа їхня мирна боротьба.
Павло Яцин: Ми б підтримали, якби це було біля Посольства Казахстану чи ООН.
Олександра Матвійчук: Немає різниці, бо це символічна акція. Ми розуміємо, що завтра не відкриються двері в’язниць для політв’язнів. Це наш сигнал людям Казахстану, що світу не байдуже і в інших країнах спостерігають за подіями в Казахстані.
Павло Яцин: А ви знаєте, що Аблязов політичний біженець?
Олександра Матвійчук: Я знаю, що я вийшла на акцію солідарності з громадянським суспільством Казахстану.
Павло Яцин: Ми вас підтримуємо з погляду українського активізму.
Організацію заснував Косарев Олексій Анатолійович та адвокат Хмельницький Богдан Станіславович. Останній є співзасновником громадської організації “Стоп корупції”, який володіє інформаційним порталом “СтопКор”. Раніше Центр прав людини ZMINA повідомляв, що проект журналістських розслідувань “СтопКор” виключили із Глобальної мережі журналістів розслідувачів GIJN через непрофесіоналізм і конфлікт інтересів.