У справі “Узу проти України” ЄСПЛ зафіксував неефективне розслідування злочину з мотивів расової ненависті
Європейський суд з прав людини у справі “Узу проти України” визнав порушення статей 3 і та 14 і Європейської Конвенції з прав людини через неефективне розслідування злочину, мотивованого расовою ненавистю. У серпні 2015 року в Києві 16-річний афроукраїнець Девід Харрісон Узу постраждав від рук нападників, які переслідували хлопця, ображали та зрештою побили.
Про це повідомляє Центр “Соціальна дія”, який займався захистом потерпілого у ЄСПЛ.
Так, у 2015 році невідомі переслідували Девіда в метро, висміюючи його зовнішність і ображаючи за расову приналежність. Після того як юнак вийшов з потяга, його побили на платформі, свідки події викликали поліцію. У результаті нападу у постраждалого діагностували струс мозку і численні забої.
Спочатку поліція відкрила кримінальне провадження за статтею “легкі тілесні ушкодження”, але через деякий час справу перекваліфікували на “хуліганство” і пізніше на “порушення рівноправності”. Розслідування було тривалим і неефективним, попри наявність свідків і фотографій нападників. У 2020 році справу закрили через недостатність доказів, але апеляційний суд відновив розслідування у 2023 році.
ЄСПЛ дійшов висновку, що українська держава не забезпечила ефективного розслідування інциденту, не встановила расового мотиву злочину і припустилася численних процедурних помилок. За результатами справи суд присудив постраждалому компенсацію в розмірі 4500 євро за моральну шкоду та 1200 євро за витрати.
Центр “Соціальна дія” неодноразово працював з подібними справами, що вказує на систематичні порушення у боротьбі з дискримінацією. Наприклад, у квітні цього року адвокатка Центру Юлія Науменко добилася перемоги у справі “Картер проти України”, коли ЄСПЛ визнав порушення прав людини через відсутність належного розслідування нападу на Картера.
“Кожне рішення ЄСПЛ на користь людини – це маленька перемога та тріумф справедливості. Кожне рішення проти країни – це дороговказ: де є прогалини нормативного регулювання чи практики або і того, і другого, а ще вказівка, як їх виправити”, – зазначили в організації.
Голова координаційної ради Коаліції з протидії дискримінації та співкоординаторка проєкту “Без кордонів” Ірина Федорович підкреслила символічне значення перемоги в ЄСПЛ, відзначивши, що хоча рішення суду не змінить уже завданої шкоди потерпілим, воно є важливим для збереження людської гідності та віри в те, що права людини варто захищати. Вона зазначила, що уряду слід вжити конкретних кроків для імплементації стандартів ЄС, аби забезпечити ефективний захист прав своїх громадян.
Нагадаємо, що 1 червня минулого року Європейський суд з прав людини також визнав порушення Україною права одностатевої пари, яка не може укласти шлюб в країні й стикається з дискримінацією.
Чоловіки понад 10 років живуть разом, однак через прогалини в законодавстві не можуть зареєструвати шлюб, а відповідно позбавлені низки прав. Вони, як і тисячі інших гомосексуальних пар, не можуть розв’язувати питання спадщини, користуватись спільно надбаним майном або розподіляти його в разі розлучення. Не мають партнери й права ухвалювати медичні рішення за кохану людину.