У Росії, відбувши повний термін ув’язнення, на волю вийшов кримський політв’язень у справі “Хізб ут-Тахрір” Арсен Джеппаров

Дата: 17 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

У Башкортостані на волю вийшов кримськотатарський політв’язень Арсен Джеппаров, незаконно засуджений у справі “Хізб ут-Тахрір”.

Про це інформує “Кримська солідарність“.

Арсен Джеппаров

17 квітня минув термін ув’язнення Джеппарова в сім років.

Повідомляється, що в російському місті Салават біля воріт колонії його зустрів адвокат Едем Семедляєв.

“Настав цей день – я звільнився. Зараз ми перебуваємо біля виправної колонії №16. Дуже радий був побачити братів, коли вийшов за двері. Не передати зараз емоції за сім років. Це відчуття дуже бентежне, дуже переживаю. Тепер чекатимемо на свободі інших”, – прокоментував Джеппаров.

Адвокат Едем Семедляєв проінформував “Кримську солідарність”, що супроводжуватиме чоловіка до Криму.

Правозахисники зазначають, що в умовах ув’язнення в Джеппарова значно погіршилося здоров’я, з жовтня 2022 року він постійно перебував у штрафному ізоляторі.

“Схуд на 20 кілограмів. Його турбують сильні болі в ділянці шлунка та підшлункової залози, нудота, відчуває біль під час їжі”, – заявила його дружина Заріна Джеппарова.

Нагадаємо, 14 лютого 2003 року на закритому судовому засіданні Верховний суд РФ визнав терористичною ісламську політичну партію “Хізб ут-Тахрір”. Ця релігійна організація легально діє в Україні, зокрема в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим. Росія всупереч міжнародному гуманітарному праву використовує в Криму своє кримінальне законодавство.
 
Як відомо, активісти цієї релігійної організації займалися випуском газети й могли відкрито говорити в ЗМІ та проводити масові публічні заходи. На переконання правозахисників, членів організації переслідують не за підготовку державного перевороту та тероризм, а за публічні акції проти політичних репресій у Криму, систематичну критику російської влади та за масову нелояльність серед кримських татар у відповідь на події 2014 року.
 
Правозахисники вважають, що тоді рішення Верховний суд РФ ухвалив необґрунтовано, з порушенням гласності та рівності сторін, оскільки в закритому процесі брала участь лише сторона обвинувачення, а саме ФСБ. Представники організації не мали змоги донести свою позицію до справи. Водночас на території більшості країн світу організація діє без обмежень на рівні національних законодавств. 
 
У лютому 2014 року Росія розгорнула протиправну військову операцію із захоплення Кримського півострова.
 
Джеппарова затримали 18 квітня 2016 року. “Кримська солідарність” зазначає, що за місяць до арешту до нього на роботу прийшли співробітники ФСБ, щоб схилити до співпраці. Джеппаров мав доносити на інших людей. У разі відмови йому погрожували порушити проти нього кримінальну справу.
 
Джеппаров відмовився, і його звільнили з роботи. 18 квітня 2016 року в його будинку в селі Краснокам’янка Алуштинського району відбувся обшук.
 
Згодом справу Джеппарова об’єднали з кримінальними справами затриманих раніше Рефата Алімова, Мусліма Алієва, Енвера Бекірова та Вадима Сірука. Правозахисники назвали її “ялтинська група” в справі “Хізб ут-Тахрір”.
 
Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону 12 листопада 2019 року засудив до ув’язнення в колонії суворого режиму шістьох фігурантів ялтинської справи “Хізб ут-Тахрір”. Згідно з рішенням суду, Мусліма Алієва засудили до 19 років ув’язнення, Інвер Бекіров дістав 18 років, Емір-Усеїн Куку – 12 років, Вадим Сірук – 12 років, Арсен Джеппаров – сім і Рефат Алімов – вісім років. 25 червня 2020 року Військовий апеляційний суд міста Власиха Московської області (Росія) лишив вирок чинним.
 
Міністерство закордонних справ України назвало вирок російського суду ганебним та висловило протест проти нього.
 
Раніше правозахисники пояснили, як Росія фальсифікувала ялтинську справу “Хізб ут-Тахрір”.
 
Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter