У першому кварталі 2025 року в українських онлайнових медіа зросло вживання фемінітивів – ІМІ

Дата: 07 Березня 2025
A+ A- Підписатися

На початку 2025 року редакції українських онлайн-медіа почали систематично використовувати фемінітиви, на відміну від попередніх років. 

Про це йдеться у дослідженні ІМІ, проведеному в першому кварталі 2025 року.

Дослідниця Яна Машкова зазначила, що під час моніторингу лише чотири з десяти медіа іноді не вживали фемінітиви, що частіше повʼязано з неуважністю, оскільки ті самі автори без проблем використовували фемінітиви в інших матеріалах.

Також, за словами дослідників ІМІ, регулярне вживання фемінітивів відповідає сучасним мовним нормам і допомагає підвищити видимість жінок у різних професіях та суспільстві. Фемінітиви підкреслюють, що жінки займають ті ж посади, що й чоловіки, зокрема в політиці, і це сприяє подоланню гендерних стереотипів.

Крім того, медіа мають значний вплив на формування суспільної думки, і уникнення фемінітивів може створювати хибне враження, ніби певні професії або сфери доступні лише чоловікам, а жінки залишаються “невидимими”.

Однак в українських онлайн-медіа досі спостерігається низька представленість жінок як експерток і героїнь. Зокрема, у 2025 році жінки були експертками у 21% матеріалів, а героїнями – лише в 16,5%. Це менше, ніж у 2021 році, коли показники становили 30% і 22% відповідно.

Найбільше експерток було у “Суспільне Новини” – 42%. В інших медіа цей показник коливався від 10 до 25%. Найменше жінок-експерток виявилося на сайті 24 каналу – лише 10%.

Машкова підкреслила, що хоча кількість експерток у міжнародних питаннях зросла, в темах економіки, безпеки, військової справи та кримінальної хроніки їх присутність залишається мінімальною. Для покращення ситуації редакціям необхідно проводити аудит контенту, впроваджувати гендерні політики і, що найважливіше, дотримуватись їх.

У дослідженні також зазначається, що під час трьох років повномасштабної війни присутність жінок у медіа значно знизилася. Це повʼязано з активним висвітленням бойових дій та військової агресії Росії, а також збільшенням новин про міжнародну підтримку України. Більшість таких новин супроводжуються коментарями чоловіків – політиків, військових і представників міжнародних організацій.

Дослідження охопило 1000 матеріалів з 10 загальнонаціональних онлайн-медіа, таких як ТСН, “Українська правда”, NV, Цензор.Нет, “Обозреватель”, РБК-Україна, Кореспондент.net, УНІАН, “24 канал” і “Суспільне”.

Нагадаємо, що серед керівників українських медіа жінки складають 51%, а чоловіки – 49%. Також жінки переважають серед керівників підрозділів (64%), ведучих (69%) та журналістів (75%). Чоловіки ж частіше працюють у програмній службі (53%) та займаються технічним забезпеченням (56%).

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter