У Києві перед посольством Казахстану відбулась акція солідарності з казахстанським народом
10 січня в Києві провели акцію солідарності з протестувальниками Казахстану. У заході взяли участь близько сотні людей з прапорами України, Білорусі та Казахстану.
Про це повідомляє кореспондент видання ZMINA.
Українські правозахисники шоковані хвилею насильства в Казахстані та кажуть про придушення протестів. Вони закликають казахстанську владу оприлюднити реальні дані про потерпілих і не приховувати масштабу порушень прав людини в країні.
“Йдеться про тисячі затриманих та сотні загиблих. Є підтвердження, що в Казахстані затримували випадкових людей. Є підтвердження катувань та схилянь до самообмов. Карта боротьби з тероризмом, яку зараз розігрує влада, не виглядає такою, що можна сприйняти серйозною версією подій. Жодна терористична загроза – уявна чи реальна – не може скасовувати права та свободи людини. Нічого не виправдовує катувань. У Казахстану є міжнародні зобов’язання в цій царині. Дотримання прав та свобод людини є обов’язковим, яку б версію подій не пропагувала офіційна влада країни“, – сказав координатор проєкту “Без кордонів” Максим Буткевич.
Керівниця Free Belarus Center Поліна Бродік заявила, що білоруський народ не хоче воювати з народом Казахстану, а отже рішення Олександра Лукашенка відправити військових до цієї країни не має нічого спільного з рішенням білорусів.
“Білоруси дотримуються позиції, що кожна країна має право на свій суверенітет і ми прагнемо мирних змін“, – наголосила Бродік.
Мітингувальники закликають до врегулювання конфлікту з дотриманням національного законодавства Казахстану та його міжнародних зобов’язань, а також засуджують введення в країну контингенту Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).
Правозахисники також наголосили на важливості підтримки біженців з Казахстану, які шукатимуть притулку в Україні, з боку української влади. Вони закликали до гуманної взаємодії відповідно до українського законодавства, міжнародних стандартів та міжнародних зобов’язань України.
Нагадаємо, що акції протестів розпочалися в Казахстані з 2 січня, а спричинило їх підвищення цін на паливо. На тлі протестів уряд країни пішов у відставку, а президент Касим-Жомарт Токаєв перебрав на себе посаду очільника ради нацбезпеки, яку мав би довічно очолювати Нурсултан Назарбаєв.
До Казахстану вже прибули військові Росії та інших країн – членів організації Договору про колективну безпеку. Силовикам дозволили стріляти на ураження по мітингувальниках.