У колоніях та СІЗО можуть з’явитися сектори з різними рівнями безпеки для довічників та неповнолітніх

Дата: 19 Грудня 2022
A+ A- Підписатися

Кабінет Міністрів підтримав законопроєкт щодо змін функціонування установ виконання покарань та установ попереднього ув’язнення в умовах воєнного стану.

Про це повідомили в уряді. 

Ілюстраційне зображення. Фото: ZMINA

З початком повномасштабного вторгнення Росії пенітенціарні установи опинилися в небезпечному становищі, кажуть правозахисники. 

Вони є режимними об’єктами, а тому персонал не може швидко розв’язувати питання переміщення засуджених, їхнього перевезення або евакуації. Цього року Мін’юст звітував про успішну евакуацію колоній, але правозахисники з такою оцінкою не погоджувались

У місцях несвободи на тимчасово окупованих територіях залишилися близько трьох тисяч людей, а евакуювати, за словами заступниці міністра юстиції України Олени Висоцької, вдалося 2,5 тисячі засуджених. 

“Як наслідок, в окремих слідчих ізоляторах ДКВС України вимушено тримаються чоловіки, засуджені до довічного позбавлення волі, що не узгоджується з положеннями Закону України “Про попереднє ув’язнення”, – каже посадовиця. 

Схвалений урядом законопроєкт має розв’язати питання щодо довічників та засуджених неповнолітніх. Перших мають тримати в спеціально створених секторах максимального рівня безпеки в СІЗО, а других – у створених секторах виправних колоній з дотримання вимог суворої ізоляції. 

Документ серед іншого передбачає й такі зміни:

  • право адміністрації установ для попереднього ув’язнення на використання аудіовізуальних, електронних та інших технічних засобів;
  •  заборону тримати неповнолітніх в одиночних камерах;
  • дозвіл тримати взятих під варту, які досягли 18-річного віку, до досягнення 22 років окремо від неповнолітніх та дорослих.

Встановлює документ також вимоги щодо ізольованого тримання обвинувачених або підозрюваних у скоєнні тяжких злочинів, пов’язаних з насильством або внаслідок яких потерпілому спричинено тілесні ушкодження, та особливо тяжких злочинів. Вимоги такого тримання встановили й для співробітників або тих, хто проходив службу в ДСНС чи Нацгвардії, та засуджених, які до ізолятора потрапили з виховних та виправних колоній, наприклад, для участі в суді і .

У Кабміні визнають, що через постійну нестачу грошей у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби умови тримання не завжди відповідають нормам національного законодавства та європейським стандартам.

“Кроком, спрямованим на вирішення цієї проблеми, може стати надання особам, узятим під варту, у слідчих ізоляторах ДКВС платних послуг з поліпшених умов тримання”, – кажуть урядовці. 

Деякі правозахисники критикують Міністерство юстиції за впровадження експериментального проєкту з відкриття платних камер та надання платних послуг у СІЗО. За словами критиків, у такий спосіб легалізують дискримінацію за майновим станом, а колишня Омбудсман Людмила Денісова навіть подавала позов проти міністерства до суду.

Однак не всі правозахисники дотримуються такої думки. Інші вважають платні послуги додатковим правом в’язнів у напрямі європейських стандартів. Водночас до платних послуг, на їхню думку, мають право отримати доступ і ті, хто грошей на них не має. 

Отримані від платних послуг кошти спрямовують до спеціального фонду та використовують для поточних та капітальних ремонтів в ізоляторах. 

Ремонт в одній зі звичайних камер Лук’янівського СІЗО, який зробили за кошти, отримані від платних камер. Фото: фейсбук-сторінка Дениса Малюськи

Схвалений урядом документ ще має підтримати парламент. 

Нагадаємо, що останніми роками в Україні намагалися погодити з європейськими стандартами умови тримання людей у пенітенціарних установах. Ув’язненим дозволили носити бороди, курити в карцерах і спілкуватися безпосередньо з адміністрацією, зберігати шприци, голки та презервативи. Переглянули й норми харчування.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter