У Казахстані скасували смертну кару
“Ухвалюючи цей закон, Казахстан приєднується до групи країн, де смертна кара законодавчо заборонена. Крім того, наша країна доводить, що підтримує міжнародний рух, спрямований на повне скасування смертної кари“, – сказав речник Сенату Маулен Ашимбаєв.
Зазначається, що після підписання закону президентом Казахстану смертна кара не підлягатиме відновленню. Найсуворішим покаранням країни залишиться довічне позбавлення волі.
Покарання у вигляді смертної кари передбачалося у 18 статтях Кримінального кодексу Казахстану.
Нагадаємо, мораторій на смертну кару в Казахстані діяв із 2003 року. Суди припинили ухвалювати смертні вироки 2004 року, однак зробили виняток щодо обвинуваченого в теракті 2016 року в Алмати. Тоді 29-річний Руслан Кулекбаєв убив дев’ятьох людей, і наразі він залишається єдиним засудженим до смертної кари в країні.
У січні 2021 року президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підписав закон про заборону смертної кари. Таким чином Казахстан приєднався до Другого факультативного протоколу до Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, що забороняє використання страти в країні у мирний час.
У сучасному світі смертна кара в багатьох країнах скасована на законодавчому рівні або не використовується. Торік правозахисники зафіксували найменшу кількість страт за 10 років.
Однак найвищу міру покарання досі використовують, наприклад, у сусідній Білорусі. Остання відома страта відбулася там у грудні минулого року. Розстріляти в країні можуть тільки чоловіків, які скоїли злочин після настання 18-річного віку і не досягли до моменту ухвалення вироку 65 років. Родичам засуджених до смертної кари не повідомляють про день розстрілу, не надають останнього побачення перед стратою і не видають тіла для поховання.