У Гонконгу через новий закон про нацбезпеку закрилося бюро “Радіо Вільна Азія”
У Гонконгу через побоювання щодо безпеки персоналу після введення в дію владою Китаю закону про нацбезпеку, відомого як Стаття 23, закрило своє бюро “Радіо Вільна Азія» (RFA), фінансоване США.
Про це пише Reuters.
“Дії влади Гонконгу, включно з посиланням на RFA як на “іноземну силу”, викликають серйозні сумніви щодо нашої здатності діяти безпечно після введення в дію Статті 23″, – сказав президент медіа Бей Фанг.
Він наголосив на тому, що RFA була “однією з останніх незалежних інформаційних організацій, які повідомляли про події, що відбуваються в Гонконгу кантонською та мандаринською мовами.
Загалом в останні роки ліберальні ЗМІ Гонконгу, такі як газета Apple Daily, Stand News і Citizens’ Radio, були змушені закритися під тиском влади.
RFA керувала своїм бюро в Гонконзі з 1996 року, за рік до повернення колишньої британської колонії під владу Китаю.
Уряд Гонконгу у відповіді на запит Reuters заявив, що не коментуватиме рішення RFA, але “засуджує всі висловлювання, що викликають страх і паплюження”.
“Виділяти Гонконг і припускати, що журналісти відчуватимуть занепокоєння лише тоді, коли працюють тут, але не в інших країнах, було б надзвичайно упереджено, якщо не обурливо”, – йдеться у відповіді.
Нагадаємо, що китайський закон про нацбезпеку набув чинності 23 березня 2024 року після того, як був одноголосно ухвалений пропекінським парламентом Гонконгу. Він оновив попередній закон, введений Китаєм 2020 року. Документ, зокрема, розширює поняття заколоту та розголошення державної таємниці й передбачає жорсткіші покарання за ці злочини: від кількох років до довічного за злочини, включно із держзрадою, заколотом, розголошенням державної таємниці, шпигунством та зовнішнім втручанням.
За словами лідера Гонконгу Джон Лі, Стаття 23 необхідна для захисту від “потенційного саботажу та підпільних течій”, зокрема й ідей незалежного Гонконгу.
Критики закону стурбовані тим, що він може зменшити громадянські свободи й надати Гонконгу правовий статус, більше схожий на материковий Китай.
Організація “Репортери без кордонів” (RSF) поставила Гонконг на 140 місце зі 180 у щорічному глобальному індексі свободи ЗМІ 2023 року. До 2020-го, до ухвалення закону про нацбезпеку, він посідав 73-тє місце.