Суд звільнив трьох довічників, бо вбитого ними чоловіка знайшли живим в окупації в Криму

Дата: 12 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Оболонський районний суд скасував вирок 20-річної давності, яким шістьох чоловіків засудили за умисне вбивство, якого ті не вчиняли. 

Увагу на вирок звернув “Судовий репортер”. 

Ілюстраційне зображення. Фото: “РБК-Україна”

Справа стосувалася подій 1996–1999 років, коли засуджені, за твердженнями слідчих, обʼєдналися в групу та скоїли низку корисливих і насильницьких злочинів.

Серед цих злочинів катування електропраскою жінки заради банки з коштовностями, закопаної на городі, а також убивство трьох людей, одного з яких отруїли великою дозою опіатів, а тіло – знищили. 

На стадії слідства засуджені давали зізнавальні свідчення та відтворювали деталі тих подій. У 2004 році всім фігурантам оголосили вироки: троє отримали довічне, двоє – 15 років позбавлення волі, а ще один – 14 років і 6 місяців.

Частина засуджених після звільнення поїхала до Криму, де один з них побачив чоловіка, за вбивство якого просидів у в’язниці 15 років. Один з довічників, дізнавшись про це, за допомогою знайомств в окупації отримав:

  • дані про місце перебування “вбитого”; 
  • відповіді російської окупаційної адміністрації щодо його особи;
  • копію паспорта, фотокартки та відеозапис із ним.

Докази передали до суду, втім під час слухань прокурор почав сумніватись, чи є дані з окупації правдою. Попри це суд використав практику Міжнародного суду ООН щодо так званих намібійських винятків. Ці принципи передбачають, що документи, видані окупаційною владою, мають визнавати, якщо їхнє невизнання призведе до серйозних порушень або обмежень прав громадян.

Епізод з убивством вилучили з обвинувачення, дії засуджених до довічного перекваліфікували, тож чоловіків звільнили з-під варти прямо в залі суду. Публічно вони не заявляли про намір домагатися компенсації за незаконне ув’язнення. 

Один із засуджених домагався перегляду вироку з 2016 року, але йому постійно відмовляли. 

Нагадаємо, що вже кілька разів ЄСПЛ визнавав українське довічне ув’язнення порушенням прав людини, бо такі вироки неможливо переглянути. 

Незаконною неможливість перегляду довічних вироків назвав і Конституційний Суд. Україна перебуває на першому місці серед пів сотні європейських країн за кількістю довічно ув’язнених людей, які не мають перспективи звільнення. До початку повномасштабного російського вторгнення таких налічували 1541, але нині їхня кількість зростає через вироки, наприклад, щодо злочинів проти нацбезпеки. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter