“Суд” в окупованому Криму продовжив термін ув’язнення для політв’язнів Нарімана Джелялова та братів Ахтемових
“На судовому слуханні, що відбулося 21 липня, у справі Азіза та Асана Ахтемових, а також першого заступника Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, в’язням Кремля продовжили термін затримання під вартою на три місяці“, – йдеться у повідомленні.
За словами Ахтемової, звинувачення наполягало на продовженні арешту у СІЗО, оскільки стверджувало, що обвинувачені можуть втекти від слідства.
“Справа знаходиться на такій стадії, що вони (Асан Ахтемов, Азіз Ахтемов та Наріман Джелял) ніяк не змогли б уплинути на хід слідства, якби вони були під домашнім арештом. Оскільки докази вже було надано і стороною звинувачення, і стороною захисту”, – сказала вона.
Арешт кримським татарам продовжили до 26 жовтня.
На самому слуханні сторона звинувачення викликала спеціаліста з газопостачання, який не зміг дати конкретних відповідей на поставлені питання.
Як зазначила Аділе Ахтемова, часто звучали фрази “можливо”, “найімовірніше”, також неточно відповідав і вибухотехнік, якого викликали до суду раніше.
Раніше ZMINA повідомляла, що на свідків сторони захисту у справі про “підрив газопроводу”, в якому звинувачують Нарімана Джелялова та братів Асана й Азіза Ахтемових, здійснювали тиск: їм надходили погрози від невідомих людей.
Нагадаємо, що 3 та 4 вересня 2021 року співробітники незаконного “управління ФСБ” в Криму провели п’ять обшуків на півострові, після яких затримали й повезли в невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова. Родичі та адвокати затриманих подали заяви до різних де-факто правоохоронних органів, однак жоден з них тоді не повідомив про місце перебування зниклих.
Увечері 4 вересня стало відомо, що всі затримані перебували в будівлі “ФСБ”. Згодом з’явилась інформація, що до Асана та Азіза Ахтемових застосовували тортури.
Російські силовики звинуватили Асана й Азіза Ахтемових та Нарімана Джелялова в порушені ст. 281 (“диверсія”), ст. 222.1 (“незаконні придбання, передання, збут, зберігання, перевезення або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв”) та ст. 226.1 (“контрабанда вибухових пристроїв”) КК РФ. Усі звинувачення мають формулювання “злочин, скоєний організованою групою осіб”.
За версією ФСБ, 23 серпня обвинувачені навмисне встановили на газопровід у селі Перевальне Сімферопольського району вибуховий пристрій, пошкодивши його. Це нібито призвело до того, що газопостачання в селі було перерване, що позначилося на роботі соціальних установ та завдало збитків у розмірі 105 тисяч рублів.
7 вересня ФСБ оприлюднила заяву, у якій звинуватила затриманих у диверсії на замовлення Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України та Меджлісу. Російські ЗМІ також поширили відео ФСБ з нібито “зізнаннями” заарештованих у Сімферополі 6 вересня кримчан Азіза й Асана Ахтемових. ГУР Міноборони України відкинуло обвинувачення ФСБ щодо начебто причетності відомства до пошкодження газопроводу в Перевальному.
Як відомо, у 2021 році Кримська правозахисна група (КПГ) зафіксувала низку фактів застосування насильства і такого, що принижує гідність людини, поводження під час затримань та утримування під вартою.
Досі Росія не розслідувала всіх задокументованих правозахисними організаціями випадків насильницьких зникнень. Винних у цьому злочині не встановлено та не притягнуто до відповідальності. Наразі безвісти зниклими вважаються 15 громадян України.