США та Туреччина закликали Росію звільнити кримськотатарського політв’язня Нарімана Джеляла та інших бранців Кремля

Дата: 23 Серпня 2023
A+ A- Підписатися

Сполучені Штати Америки закликали Росію звільнити всіх політв’язнів, зокрема першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, який був засуджений просто після участі в установчому саміті Кримської платформи.

Про це 23 серпня 2023 року заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, який через відеозв’язок узяв участь у роботі третього саміту Кримської платформи.

Він заявив, що з моменту окупації Криму ті, хто залишився там, стали свідками репресій проти журналістів, активістів, релігійних та політичних діячів.

Блінкен заявив, що США ніколи не визнавали окупації Криму і продовжуватимуть підтримувати суверенітет України.

Під час третього саміту Кримської платформи президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що його країна сподівається на звільнення Нарімана Джеляла.

“Безпека і добробут кримських татар, корінного народу Криму, – це один з наших пріоритетів. Я хотів би скористатися можливістю, щоб повторити, що ми сподіваємося на звільнення першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла та його друзів”, наголосив Ердоган.

Президент Туреччини заявив, що його країна не визнає анексії Криму і ще із самого початку стояла на цій позиції.

“Ми продовжуємо підтримувати територіальну цілісність і суверенітет України. […] Ми завжди наголошували, що Крим – це частина України”, підкреслив він.

Крім того, Ердоган зауважив, що війна має бути завершена встановленням справедливого і сталого миру.

“Ми інтенсивно працюємо над тим, щоб підтримувати зв’язок відкритим, щоб зупинити кровопролиття. Ми маємо підтримувати комунікацію, щоб підготувати сторони до столу перемовин”, сказав очільник Туреччини.

Крім того, Ердоган зауважив, що їхні зусилля з “оживлення зернової угоди” тривають.

“У цьому процесі ми уникаємо всього, що порушило б мир у Чорному морі”, додав він.

Зеленський підкреслив, що основне завдання Кримської платформи – готувати деокупацію. Він наголосив, що “Україна розуміє, як повернеться і скільки кроків потрібно для цього зробити”.

Президент України Володимир Зеленський під час саміту сказав, що саме від солідарності країн залежить, коли будуть вільні бранці Кремля Леніє Умєрова, Наріман Джелял, Владислав Єсипенко, Сервер Мустафаєв, Ірина Данилович та багато інших політичних в’язнів.  

Як відомо, 3 та 4 вересня 2021 року співробітники незаконного “управління ФСБ” в Криму провели п’ять обшуків на півострові, після яких затримали й повезли в невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова. Родичі та адвокати затриманих подали заяви до різних де-факто правоохоронних органів, однак жоден з них тоді не повідомив про місце перебування зниклих.

Увечері 4 вересня 2021 року стало відомо, що всі затримані перебували в будівлі “ФСБ”. Згодом з’явилась інформація, що до Асана та Азіза Ахтемових застосовували тортури.

Російські силовики звинуватили Асана й Азіза Ахтемових та Нарімана Джеляла в порушені ст. 281 (“диверсія”), ст. 222.1 (“незаконні придбання, передання, збут, зберігання, перевезення або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв”) та ст. 226.1 (“контрабанда вибухових пристроїв”) КК РФ. Усі звинувачення мають формулювання “злочин, скоєний організованою групою осіб”.

За версією ФСБ, 23 серпня 2021 року обвинувачені навмисне встановили на газопровід у селі Перевальне Сімферопольського району вибуховий пристрій, пошкодивши його. Це нібито призвело до того, що газопостачання в селі було перерване, що позначилося на роботі соціальних установ та завдало збитків у розмірі 105 тисяч рублів.

7 вересня 2021 року ФСБ оприлюднила заяву, у якій звинуватила затриманих у диверсії на замовлення Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України та Меджлісу. Російські ЗМІ також поширили відео ФСБ з нібито “зізнаннями” заарештованих у Сімферополі 6 вересня кримчан Азіза й Асана Ахтемових. ГУР Міноборони України відкинуло обвинувачення ФСБ щодо начебто причетності відомства до пошкодження газопроводу в Перевальному.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим переконане, що цю кримінальну справу Росія ініціювала через участь Нарімана Джеляла в тогорічному саміті Кримської платформи

Як відомо, 20 липня в “суді” Наріман Джелял дав розгорнуті свідчення та докладно розповів про своє затримання: тримання в підвалі, психологічний тиск і погрози. Окупаційні силовики ще тоді, у вересні 2021 року, відверто йому сказали, що справжньою причиною затримання є участь заступника голови Меджлісу в саміті Кримської платформи. 

Відомство нагадало, що Джелял був єдиним представником кримськотатарського народу, який живе в тимчасово окупованому Росією Криму та відкрито взяв участь у цьому саміті в Києві.

Оголошення вироку Наріману Джелялу та братам Ахтемовим призначено на 21 вересня, 10:00. Незаконна “прокуратура” в Криму запросила 15 років колонії для Джеляла та братів Ахтемових. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter