Співзасновник школи “Базис” відсторонився від роботи після звинувачень у домаганнях

Дата: 06 Березня 2025
A+ A- Підписатися

5 березня колишня вчителька хімії науково-дослідної школи “Базис” Анна Арінархова заявила, що зазнавала домагань з боку співзасновника закладу Юрія Білецького. Наступного дня чоловік відсторонився від роботи.

ZMINA зібрала, що відомо наразі.

Фото: Науково-дослідна школа “Базис”

Так, у своєму дописі на фейсбуку Анна розповіла, що працювала у школі чотири роки й вважала її чудовим місцем. Проте атмосферу псували постійні коментарі керівника: “Яка в Арінархової сексуальна зовнішність”, “Правильно казати, що ти сексуальна в чоботах, чи що в тебе сексуальні чоботи?”, “Дивіться, яка Арінархова сексуальна у лабораторному халаті, треба більше лабораторних!”, “Що за неподобство, що в “Базисі” немає сексу!”.

За словами Анни, одного разу Білецький дозволив собі доторкнутися до її живота у присутності іншої працівниці та сказав: “О, у Арінархової є животик”. На її запитання “Юрію, що це?” він відповів: “Я ж керівник, мав переконатися, чи ти не вагітна. Може, нам треба шукати хіміка на заміну?”.

В іншому випадку він опублікував у робочому чаті “жартівливий” вірш:

“Спозаранку вийду з ґанку,
Згадаю зранку про насос.
А ще – зустріну завтра Анку,
Зроблю цілуночок взасос”

Лише на четвертому році роботи Анна почала відповідати на такі коментарі. Після цього, за словами Арінархової, Білецький став грубити їй публічно, перебивав на нарадах і не давав висловитися. Коли вона наголосила, що заслуговує на повагу, отримала відповідь: “Тебе забагато. Ти перетягуєш увагу всіх вчителів і не даєш розкритися іншим”.

Згодом її усунули з однієї з програм підготовки вчителів, а потім звільнили, заявивши, що вона нібито “образила Білецького і не залагодила конфлікт”. Після цього вона кілька тижнів не могла спати, приймала транквілізатори та антидепресанти.

Зараз у мене дві нові чудові роботи, відчутно вища зарплата. Добиратися до школи мені 30 хвилин замість півтори години. Команда моїх учнів виборола 4-те місце на національному конкурсі від NASA Mission 19, інша команда успішно представилася на конкурсі винаходів!

Здавалося б, все на краще. Але… Оте гнітюче почуття несправедливості через причини мого звільнення стискає горло, не дає спати вночі й дихати вдень“, – додала Анна.

Наступного дня після публікації Юрій Білецький відсторонився від роботи. Директорка школи Ольга Липко повідомила, що створили спеціальну групу для вивчення ситуації, до якої увійшли незалежні експерти та співробітники школи.

“Школа “Базис” засуджує будь-які форми сексуальних домагань і дискримінації. Просимо всіх, хто має інформацію щодо цього інциденту або подібних ситуацій, повідомити в адміністрацію школи у будь-який зручний спосіб (особиста зустріч, лист або дзвінок)”, – додали в закладі.

Там також пообіцяли оновити внутрішні правила, щоб посилити політику запобігання домаганням і мобінгу.

Нагадаємо, що у 2022 році Рада остаточно підтримала законопроєкт щодо протидії мобінгу: відтоді за цькування на роботі передбачено покарання.

Мобінг – це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій.

Сюди також належить створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, зокрема, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

Типовими ознаками мобінгу (цькування) є:

  • повторюваність діяння;
  • наявність сторін – кривдник, потерпілий від цькування, спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter