Росіянина затримали під час знімання сюжету про донос на нього сусідки: увагу силовиків привернув жовто-блакитний костюм
У Росії поліція затримала чоловіка на ім’я Михайло Желтоновський під час того, як про нього знімали репортаж журналісти. Річ у тім, що раніше росіянина оштрафували за новою репресивною статтею щодо “дискредитації збройних сил РФ” після доносу сусідки, а в день фільмування увагу силовиків привернув його костюм у кольорах прапора України.
Історію чоловіка розповіли журналісти видання “Проект”.
Михайло Желтоновський – підприємець та мандрівник із Брянська. За своє життя він відвідав понад 200 країн, на власній автівці об’їздив територію від Португалії до Монголії та навіть був у Північній Кореї. Чоловік розповідає, що все життя мав проблеми з владою: у СРСР не захотів вступати до комуністичної партії, а бізнес, який розпочав у 90-х, на початку 2010-х зруйнувала вже місцева брянська влада.
У квітні поточного року Желтоновського оштрафували на 35 тисяч рублів за статтею щодо “дискредитації збройних сил РФ”. Як дискредитацію розцінили те, що чоловік повісив на своєму балконі три жовто-блакитні стрічки.
“Я їх спеціально вище повісив – мали гарний вигляд… Якось я їх (російських військових. – Ред.) цими стрічками дискредитував. Я хотів своє ставлення висловити щодо того, що відбувається в Україні”, – пояснює причини свого вчинку росіянин.
Силовики затримали Желтоновського біля його будинку, не давши навіть забрати пляшку води з машини. Вже у відділку розповіли, що увагу до його балкона привернула сусідка Олена Ручкіна – акушерка місцевої поліклініки. Жінці, як ідеться в матеріалах справи, вивішування стрічок здалося підозрілим “у зв’язку з останніми подіями”.
У розмові з журналістом вона ще й звинуватила Желтоновського в тому, що він нібито розкидав якісь листівки в поштові скриньки сусідів, однак сам чоловік про це не говорив.
“Навіщо таке опитування проводити? Вже зроблено справу… Це нормально, ви вважаєте? Це нормальний вчинок з його боку?” – запитує Ручкіна в кореспондента, який зателефонував їй.
На уточнювальне запитання, чи вважає ненормальним жінка саме вивішування стрічок, та відповіла ствердно.
Під час знімання сюжету про історію росіянина журналісти разом зі своїм героєм пішли на головну площу Брянська, і невдовзі до них підійшли поліцейські.
“Ми не мітингуємо, а репортаж знімаємо”, – почав пояснювати групі силовиків Желтоновський.
Після цього його відвели до поліцейського поста неподалік. Через те що з Желтоновського не зняли мікрофон, розмову із силовиками записали журналісти.
“А чого ви так одягнені?” – запитали в нього.
“Помаранчеві штани, хлопці, не жовті”, – відповідає він їм.
“Не ми будемо вирішувати… Те, що ви біля пам’ятника в такому одязі… Чому не зелені одягли, не чорні?” – питають поліцейські.
“А що, це заборонено?” – цікавиться чоловік у відповідь.
Після розмови Желтоновського відпустили.
“Дискомфортно, що я живу серед людей, 70% яких це все (війну в Україні. – Ред.) підтримують. Узагалі якийсь психоз із цими підтримками”, – ділиться своїми думками росіянин.
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну та ухвалення в РФ нових репресивних законів новини про доноси та затримування людей за елементи одягу та навіть манікюр у кольорах українського прапора в Росії почастішали.
Раніше ZMINA розповідала про історію подружжя Оксани та Олександра Веселових, які під час відпочинку в місті Нальчик опинились у камері СІЗО. Сталося це після того, як сусіди за столиком почули їхню розмову про Україну та донесли силовикам. Веселових не одразу хотіли затримувати навіть ефесбівці, які приїхали на виклик, однак чотири жінки, що підслухали діалог подружжя, були дуже наполегливими.
Також розповідали історію жительки Москви Віри Башмакової. На неї донесла знайома з двору через наклеєний на заднє скло автівки напис “Ні війні”, складений з аркушів А4.