Росія повернула Україні захоплені в Керченській протоці кораблі
Росія передала Україні захоплені наприкінці минулого року малі броньовані катери “Бердянськ” і “Нікополь”, а також буксир “Яни Капу”.
Про це повідомляє російське МЗС.
Кораблі є речовими доказами в кримінальному процесі, який триває в Росії, щодо нібито незаконного перетину кордону. Передання кораблів стало можливим у зв’язку з тим, що російські силовики завершили необхідні слідчі дії.
Зі свого боку пресцентр Командування Військово-Морських сил України повідомив у фейсбуку, що катери “Нікополь”, “Бердянськ” та буксир “Яни Капу” прямують до Одеси.
https://www.facebook.com/navy.mil.gov.ua/photos/a.226985707504707/1345672048969395/?type=3&theater
Водночас, як нагадала заступниця глави МЗС України Лана Зеркаль, ще в травні Міжнародний трибунал з морського права зобов’язав Росію негайно повернути під контроль України кораблі та 24 членів їхніх екіпажів. Моряки повернулися додому у вересні в межах масштабного обміну, проте кораблі залишались у Керчі.
Зеркаль наголосила, що головна мета України в суді – встановлення порушення права, його відновлення і отримання належної компенсації. Заступниця очільника МЗС нагадала про гучну справу Нідерландів проти Росії і , у якій арбітражний трибунал визнав порушення Росією Конвенції ООН з морського права та зобов’язав сплатити компенсацію на користь королівства Нідерланди.
“Ми також збираємося пройти цей шлях і довести всьому світу і арбітражному трибуналу, що прохід 25 листопада 2018 року був мирним і законним, а дії Російської Федерації, в тому числі щодо кримінального переслідування наших моряків, є порушенням норм міжнародного права”, – розповіла Зеркаль про плани МЗС.
Нагадаємо, що в листопаді минулого року в Керченській протоці російські військові обстріляли і захопили українські катери “Бердянськ” та “Нікополь”, а також буксир “Яни Капу” з екіпажами, які прямували з Одеси до Маріуполя. Троє українських моряків під час атаки росіян зазнали поранень.
Окупаційні “суди” в Криму заарештували військових, а згодом їх перевели до російського СІЗО “Лефортово”. Українців звинуватили в незаконному перетині кордону, їм загрожувало до шести років позбавлення волі.
Полонених моряків звільнили у вересні цього року в межах масштабного обміну. Разом з ними до України повернулись 11 політв’язнів Кремля: Роман Сущенко, Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Станіслав Клих, Микола Карпюк, Олексій Сизонович, Павло Гриб, Едем Бекіров, Євген Панов та Артур Панов.
Відомо, що Росія може оголосити в розшук звільнених моряків, адже ті навіть після звільнення залишаються в статусі обвинувачених, а їхня справа наразі перебуває на стадії ознайомлення з матеріалами стороною захисту.