Рада підтримала посилення відповідальності за сексизм у рекламі

Дата: 04 Березня 2021
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону №3427 щодо протидії дискримінації за ознакою статі в рекламі. 

Про це повідомили на сайті парламенту. 

Приклад сексистської реклами, яку в листопаді 2019 року київський заклад “П.Пельмени” опублікував у мережі

Ініціаторами проєкту стали 45 депутаток та депутатів, серед яких Марина Бардіна, Марія Мезенцева, Євгенія Кравчук, Тетяна Циба, Інна Совсун, Ярослав Юрчишин, Соломія Бобровська, Дмитро Лубенець та інші.

У разі остаточного ухвалення документа в рекламі можуть заборонити вміщувати твердження або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншого виду перевагу однієї статі над іншою або про стереотипність ролі чоловіка і жінки. Під заборону потраплять і демонстрація насильства за ознакою статі, а також реклама, в якій тіло людини або частини тіла подають виключно як сексуальний об’єкт, щоб залучити увагу споживача. Забороненою стане й реклама з натяками (слова, звуки, зображення) на сексуальні відносини, які не мають прямого стосунку до рекламованого продукту або способу його споживання.

Сексистська реклама магазину “Цитрус”, за яку компанія сплатила 7 тисяч гривень штрафу у 2019 році

Окремо автори прописали в документі визначення дискримінаційної реклами і та дискримінаційної реклами за ознакою статі і .

“Широко розповсюджена дискримінаційна за ознакою статі реклама закріплює ґендерні стереотипи та негативно впливає на свідомість як дорослих споживачів реклами, так і неповнолітніх. Інформаційне середовище, наповнене закликами до неповаги, твердженнями про неповноцінність чи меншовартість певної групи осіб, демонстрацією фізичного насильства, є внеском у формування культури насильства та порушення прав людини”, – наголошують автори ідеї в пояснювальній записці. 

Сексистська реклама закладу в Тернополі

У разі порушення рекламодавець має сплатити штраф у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної, а повторне вчинення порушення протягом року призводить до штрафу в 30-кратному розмірі вартості розповсюдженої реклами.

Нагадаємо, що українські компанії часто використовують сексизм, щоб привернути увагу до своєї продукції. Рекламують за його допомогою будівельні матеріаликомп’ютерну техніку та навіть роботу з державними закупівлями

Ще 2011 року в Україні ухвалили стандарти недискримінації за ознакою статі в рекламі та санкції за їхнє порушення. Однак кількість скарг на сексистську рекламу в Україні не зменшується, а механізм саморегулювання в цій сфері поки що працює не досить ефективно.

З проблемою сексизму в рекламі стикаються не тільки в Україні. У 2018 році Великобританія заборонила ґендерні стереотипи в рекламі. Згодом регулятор припинив трансляцію в країні ролика компанії Mondelez, у якій показали двох тат, які залишили дитину на конвеєрі в ресторані, бо відволіклися на їжу. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter