Прокуратура Криму розслідує близько 25 кримінальних проваджень за фактами експропріації Росією українського державного та приватного майна

Дата: 08 Січня 2024
A+ A- Підписатися

Прокуратура АР Крим та міста Севастополя розслідує близько 25 кримінальних проваджень за фактами експропріації Росією українського державного та приватного майна в тимчасово окупованому Криму.

Про це в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань повідомив Ігор Поночовний, керівник Прокуратури Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

Ігор Поночовний

Ігор Поночовний пояснив, що деякі з цих кримінальних проваджень багатоепізодні. В них досліджується націоналізація РФ державного майна міністерств, державних органів України, які мали філіали чи майно в Криму.

“З точки зору розслідування ця категорія кримінальних проваджень є досить складною, бо відсутня судова практика в Україні й загалом практика міжнародних судів. Україні в цих питаннях треба бути першопрохідцем”, – пояснив Поночовний.

За словами прокурора Криму, роботу значно ускладнює відсутність української судової практики розгляду такої категорії справ, а також те, що Кабмін України так і не виконав своєї ж постанови щодо створення державного реєстру втраченого під час окупації майна і не розробив методики його оцінювання.

Відповідно, органи державної влади здебільшого навіть не володіють повною інформацією і документацією щодо майна, яке розташоване в Криму. Через це процес відбувається швидше в міжнародних арбітражах, ніж у національних судах.

Наразі є кілька рішень міжнародних арбітражів на користь українських власників – Ощадного банку, НАК “Нафтогаз України” щодо втрачених кримських активів.

Поза тим кримська прокуратура документує всі факти експропріації майна в окупованому Криму, є відповідні підозри керівнику “республіки Крим” Сергію Аксьонову, голові незаконного “парламенту” Володимиру Константинову та іншим окупаційним посадовцям.

Раніше кремлівський куратор Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заявляв, що в Криму грошима від продажу “майна українських бізнесменів” мають намір профінансувати війну Росії проти України.

У вересні 2023 року Регіональний центр прав людини повідомив, що незаконні “суди” в тимчасово окупованому Криму ухвалили 80 рішень про примусовий продаж ділянок та 138 рішень про покладення обов’язку відчужити ділянки. Кримські правозахисники назвали такі дії росіян дискримінацією громадян України. 

Раніше постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева заявляла, що Україна не має наміру визнавати акти, які порушують права людини чи держави. До них належать рішення щодо “націоналізації” або конфіскації майна, встановлення спадщини.

Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.

Раніше заступник голови МЗС України Андрій Мельник заявив, що Україна повинна негайно отримати в 10 разів більшу військову допомогу, ніж вона отримала від союзників дотепер, щоб завершити війну цього року.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter