Правозахисники вимагають прозорого конкурсу на посаду Омбудсмана

Дата: 24 Травня 2017
A+ A- Підписатися

24 травня низка правозахисних організацій протестували під парламентським комітетом з прав людини проти політизованого та непрозорого вибору Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. 

В акції взяли участь представники Центру інформації про права людини, Харківської правозахисної групи, Центру громадянських свобод, Amnesty International, Freedom House, Кримської правозахисної групи та інших організацій. 

Наразі на посаду Уповноваженого претендують Людмила Денісова (висунута фракцією “Народний фронт”), Сергій Алексеєв (висунутий фракцією БПП) та Андрій Мамалига (висунутий фракцією “Радикальної Партії” Олега Ляшка).

Учасники акції під час перформансу показали “ручного” Уповноваженого Верховної Ради з прав людини – на повідку у політиків. Він погоджувався із забороною інтернету, відселенням незгодних на окуповані території та облаштуванням в туалетах камер спостереження задля безпеки.

На переконання правозахисників, нинішні кандидати залежні від політиків і невідомі правозахисним колам. Вони не мають знань та досвіду у сфері прав людини, а тому не зможуть ефективно виконувати поставлені перед ними функції, а радше обслуговуватимуть партійні інтереси. 

“Якщо Омбудсман буде призначений у закритий, кулуарний спосіб серед кандидатів, про правозахисну діяльність та програми яких нам нічого не відомо, то ми отримаємо ручного Омбудсмана. Він буде відстоювати інтереси влади та політиків, а не кожного громадянина”, – каже голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик

Правозахисниця Ольга Скрипник

Координаторка Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник під час акції протесту заявила, що вона нічого не знає про правозахисний досвід кандидатів і не бачила їх програм. 

“Жоден з кандидатів, який сьогодні розглядається, не дав відповіді, як вони будуть звільняти заручників, як будуть домовлятись за полонених, як будуть звільняти політв’язнів, що вони будуть робити з Кримом, яка у них стратегія із захисту прав людини. Я, як кримчанка, маю право знати, кого обирають мої депутати”, – каже вона.  

За словами координатора проектів Freedom House у Києві Зоряна Кіся, голова Верховної Ради або голова парламентського комітету з прав людини мали б запросити правозахисні організації на засідання і разом визначитись з процедурою та критеріями відбору нового Омбудсмана. “Потрібно створити, як це відбувається в багатьох реформах, конкурсну комісію або провести інтерв’ю з усіма кандидатами”, – пояснює правозахисник. 

Олександра Романцова з Центру громадських свобод наголосила, що інституція українського Омбудсмана отримала статус “А” згідно з Паризькими принципами ООН. “Це найвища оцінка незалежності, яка існує, тому дуже важливо не втратити цей статус і отримати Омбудсмана, рівновіддаленого від політичних сил та впливів. А таку людину можна отримати саме через відкритий і прозорий конкурс за участі громадянського суспільства”, – сказала вона.

Правозахисники категорично проти політичних призначень Омбудсмана, який визначає державну політику у сфері прав людини

Нагадаємо, раніше правозахисники виступили з відкритою заявою, у якій вони закликали встановити прозору процедуру вибору нового Уповноваженого. 

На переконання правозахисних організацій, критеріями, за якими слід розглядати кандидатури на конкурсі, мають бути високі моральні якості, глибоке знання міжнародних стандартів прав людини; тривалий досвід правозахисної роботи; високий авторитет в суспільстві та міжнародній спільноті; повна незалежність від політичних сил. 

Правозахисники пропонували на посаду Омбудсмана Ларису Денисенко, Євгена Захарова, Валерію Лутковську та Володимира Яворського.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: