Портнов вимагає, щоб уряд видалив із сайту петицію про нього
Ексзаступник голови адміністрації Януковича Андрій Портнов через свою представницю Каріну Мікітян звернувся до Кабінету Міністрів України з проханням видалити петицію, у якій пропонується винести на розгляд Ради національної безпеки і оборони України питання щодо накладення на нього санкцій.
Про це йдеться у відео “Арешти, провадження, перевірки: корупційний 2024-й”.
Каріна Мікітян надіслала звернення на пошту Кабміну та авторки петиції, керівниці відділу розслідувань hromadske Ярослави Вольвач.
“Наголошуємо, що Андрій Портнов ніколи не вчиняв жодної з перелічених у статті 5 Закону України “Про санкції” протиправних дій, не має процесуального статусу в жодному кримінальному провадженні, щодо нього не винесено обвинувального вироку в жодній кримінальній справі, а також щодо нього відсутнє рішення суду, винесене в порядку ст. 284 КАС [Кодексу адміністративного судочинства] України про включення його до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності”, — сказано у зверненні.
Окрім того, представниця Портнова наголошує на тому, що розміщення петиції щодо нього на офіційному урядовому сайті суперечить законодавству, а також порушує права і свободи Андрія Портнова.
Раніше учасники Медіаруху, а також українські медійні та громадські організації закликали президента Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції щодо санкцій проти Андрія Портнова. Зокрема, Ярослава Вольвач подала петицію на розгляд Кабміну.
Медіарух закликає запровадити санкції з огляду на “численні журналістські розслідування, які свідчать про можливий збережений вплив Андрія Портнова на судову систему України”.
Нагадаємо, у лютому 2024 року Портнов подав до суду на hromadske через розслідування “Як віджимали Крим: ексклюзивні записи” від 27 грудня 2023 року. У ньому журналісти, спираючись на аудіозаписи з квітня-травня 2014 року, стверджують, що Андрій Портнов, імовірно, був куратором окупації Криму.
На роздобутих ними аудіозаписах людина з голосом, схожим на голос Портнова, спілкується з ексначальником Головного управління юстиції Міністерства юстиції в Криму Сергієм Коровченком та ексдепутатом Верховної Ради Левом Миримським. Журналісти з’ясували, що Коровченко з Миримським у 2014 році їздили до окупованого Криму “курувати” певні питання в інтересах росіян і, судячи з аудіозаписів, імовірно, діяли з відома або вказівки Андрія Портнова.
У своєму позові Портнов стверджував, що слова з матеріалу, начебто він є “колаборантом, зрадником, поплічником Росії” і нібито “курував окупацію Криму”, принижують його честь, гідність та ділову репутацію.
Андрій Портнов обіймав посаду радника першого заступника голови Адміністрації президента Віктора Януковича у 2011–2014 роках. У 2014 році він виїхав з України, певний час жив у Росії, а потім переїхав до Відня. Він закликав амністувати беркутівців та розпочати слідство проти учасників Євромайдану.
У березні 2014 року Європейський Союз запровадив санкції проти 18 громадян України, підозрюваних у незаконному привласненні державних коштів та причетності до порушень прав людини. Серед них був і Портнов. А в березні 2015 року ЄС продовжив санкції, але вилучив зі списку Портнова.
У березні 2018-го Служба безпеки України порушила справу про держзраду щодо Портнова. Через це той подав позов до суду на СБУ. Згодом справу закрили.
У травні 2019 року Портнов повернувся до України після п’ятирічної відсутності. А в грудні 2021 року на нього наклали санкції США.