Понад 100 тисяч українців досі не знають свого ВІЛ-статусу

Дата: 28 Листопада 2018
A+ A- Підписатися

За оцінками експертів, 250 тисяч українців наразі живуть з ВІЛ, проте лише 140 тисяч з них знають про свій статус.

Про це під час брифінгу в Міністерстві охорони здоров’я повідомила заступниця очільниці відомства Ольга Стефанишина, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

Ольга Стефанишина

За словами чиновниці, яка прийшла на державну службу з громадської ВІЛ-сервісної організації, наразі в Україні інфекція перестала бути вироком:

“Я добре пам’ятаю час, коли в Україні людей прив’язували до ліжка і вони помирали в муках від СНІДу. Я дуже щаслива зараз жити в інший час, коли такої проблеми фактично немає, адже завдяки допомозі міжнародних партнерів у нас є ліки для людей, які живуть з ВІЛ. Вони можуть жити, народжувати здорових дітей, бо ВІЛ – це просто слово в медичній картці та потреба кожного дня вживати ліки”.

На сьогодні з 240 тисяч українців, що ймовірно живуть з ВІЛ, понад 90 тисяч отримують антиретровірусну терапію, яку тепер кожен може одержати у звичайній лікарні.

“Можна піти до сімейного лікаря та пройти тест, адже він входить до гарантованого пакету медичних послуг. Після цього у вас є два шляхи – жити спокійно або жити спокійно та приймати ліки”, – зауважує Стефанишина.

%%GALLERY%%

Люди проходять швидке тестування на ВІЛ біля Міністерства охорони здоров’я

Над боротьбою з епідемією ВІЛ в Україні працює багато організацій, одна з них – Фундація АнтиСНІД-США, яка у 2017 році вклала у національну систему охорони здоров’я 45 мільйонів гривень для профілактики, тестування та лікування ВІЛ.

“Сьогодні тестування на ВІЛ має проходити кожна людина, котра піклується про власне здоров’я та в житті якої є секс, адже понад 66% усіх зареєстрованих випадків інфікування в Україні трапляється саме під час незахищених статевих контактів, про що свідчать дані Центру громадського здоров’я”, – зазначає голова представництва фундації в Україні Ярослава Лопатіна.

Ярослава Лопатіна

За допомогою роботи фундації в Україні у 2017 році швидке тестування на ВІЛ пройшли 117 тисяч людей.

“Ми закликаємо пройти українців тест на ВІЛ. За допомогою одноразового швидкого тесту це можна зробити всього за 15 хвилин абсолютно безболісно та, головне, безкоштовно”, – підкреслює Лопатіна, яка разом з колегою з міністерства також пройшла тест у мобільній лабораторії, яка стояла сьогодні біля відомства.

Україна – лідер серед країн Європи за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За даними ВООЗ, близько 7% відсотків ВІЛ-інфікованих від загального числа заражених проживає зараз саме в 55 країнах європейського регіону, умовно розділеного на Східну, Центральну і Західну Європу. Найближчим часом Європа може досягнути показників UNAIDS 90-90-90, коли 90% людей, які живуть із ВІЛ, знають про свій ВІЛ-статус, 90%, які знають про свій позитивний ВІЛ-статус, отримують відповідне лікування і така ж кількість людей, які лікуються, мають невизначене вірусне навантаження. З 2016 року в Києві працює проект “Сталість ВІЛ-послуг”, згідно з яким до 2021 року столиця має досягнути показників 90-90-90.

Нещодавно в Україні офіційно запрацював мобільний додаток HIV-test, який анонімно оцінює ризики інфікування ВІЛ: тест, у якому трохи більше 10 запитань, визначає ризикованість поведінки, а після дозволяє обрати пункт, де можна пройти тестування або замовити його безкоштовно. Людині, яка вирішила замовити доставлення тесту, треба буде оплатити лише послуги кур’єра – до 40 гривень. В опціях тестування є можливість обрати різні категорії статі, а пройти перевірку можна лише анонімно. Додаток доступний в App Store та Google Play Market.

На жаль, в Україні люди, що живуть з ВІЛ, досі стикаються із стигматизацією через свій діагноз. Через це представники груп ризику бояться проходити тестування, не знають свого ВІЛ-статусу, а деякі досі вважають ВІЛ/СНІД виключно хворобою гомосексуалів, працівників і працівниць комерційного сексу та наркозалежних. Нещодавно в прямому ефірі одного з українських каналів колишній міністр охорони здоров’я Олег Мусій звинуватив громадського активіста та голову організації “Всеукраїнська мережа ЛЖВ” Дмитра Шерембея в тому, що він нібито міг інфікувати його ВІЛ через подряпину, яку Мусій дістав унаслідок їхньої бійки. Така реакція колишнього чиновника та абсурдні звинувачення викликали шквал критики серед людей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: